Słowacja

Słowacja

Sąd w Pezinoku koło Bratysławy wymierzył karę 15 lat więzienia Zoltanowi Andrusko, jednemu z pośredników w zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej, odrzucając tym samym umowę, którą prokuratura zawarła z Andrusko. - Handlując ludzkim życiem, popełnił nieodwracalny czyn - stwierdziła Pamela Zaleska, przewodnicząca składu sędziowskiego.

Sąd w Pezinoku koło Bratysławy zdecydował w czwartek o podtrzymaniu aktu oskarżenia w sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. Policja i prokuratura uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły pisane przez Kuciaka. Główna rozprawa z czterema oskarżonymi rozpocznie się w styczniu.

Słowacki sąd wydał nakaz aresztowania trzech osób, które zostały zatrzymane w związku z piątkowym wybuchem w bloku mieszkalnym w Preszowie. Sąd uzasadnił swoją decyzję możliwością wpływania przez oskarżonych na świadków i utrudniania śledztwa. W eksplozji i pożarze budynku zginęło siedem osób, jedna wciąż jest poszukiwana.

Byłemu premierowi Słowacji Robertowi Fico grozi 5 lat więzienia - poinformowała w czwartek słowacka policja. Organy ścigania postawiły Fico zarzut wychwalania czynów karalnych. - Jeżeli skażecie kogoś za prawdę, zrobicie z niego bohatera narodowego - odnosi się do sprawy były premier Słowacji w opublikowanym w sieci nagraniu.

Były wystraszone i wyczerpane. Dwa daniele, po stoczonej ze sobą walce nieopodal słowackiej miejscowości Opatovce nad Nitrou, potrzebowały pomocy ludzi. Daniele toczą ze sobą walki podczas okresu godowego, który właśnie dobiega końca.

Słowacki rząd poinformował, że w piątek w kraju obowiązywać będzie żałoba narodowa. Ogłoszono ją w związku ze środową katastrofą drogową, w której zginęło 12 osób. Jak podaje Reuters, to najtragiczniejszy wypadek drogowy w tym kraju w ciągu ostatnich 10 lat. - Cieszmy się z każdej chwili, która została nam podarowana - apelował do Słowaków szef rządu Peter Pellegrini.

O swoim poparciu dla poszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich zapewnili w czwartek prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w październiku zostaną określone kryteria akcesji do Unii Europejskiej dla Macedonii Północnej i Albanii.

Zuzana Czaputova, prezydent Słowacji, wymienia ochronę środowiska jako jeden z trzech filarów swojej polityki. Na szczyt Grupy Wyszehradzkiej do Czech udała się w środę pociągiem. Nie po raz pierwszy wybrała ten środek lokomocji.