Sejm

Sejm

Przyszłość ogródków działkowych, kwestia uboju rytualnego, czy też ewentualny zakaz handlu w niedzielę - to niektóre z tematów poruszanych przez Polaków w korespondencji kierowanej do Sejmu. Przez ostatnie sześć miesięcy napłynęło na Wiejską blisko 8 tys. listów.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się w środę za przyjęciem weta prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych. Przeważył jeden głos. Prezydent uznał, że ustawa jest "niespójna z systemem i zawiera przepisy niewykonalne." W środę Bronisław Komorowski skierował do Sejmu trzy nowe projekty ustaw dotyczących sądownictwa.

Poseł Dariusz Dziadzio odszedł z klubu Ruchu Palikota i będzie członkiem koła poselskiego Inicjatywa Dialogu. Dziadzio oświadczył, że powodem jego odejścia był "wyraźny brak spójności programowej w Ruchu Palikota".

Burzliwa dyskusja o finansowaniu z państwowej kasy ubrań dla polityków skłania do przyjrzenia się wizerunkowi naszych parlamentarzystów. Pod tym względem w ostatnich latach nastąpiła wręcz rewolucja.

Premier chce likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Przeciwko są PSL, PiS i SLD. Propozycję Platformy może poprzeć Solidarna Polska. Ruch Palikota proponował z kolei, aby zamiast finansowania budżetowego wprowadzić możliwość odpisania 1 proc. od podatku PIT. Wszystko zależy zatem od sejmowej arytmetyki.

Ustawa łagodząca wymogi dostępu do 50 zawodów trafi do podpisu prezydenta. W czwartek Sejm przyjął ponad 140 poprawek zaproponowanych przez Senat do tego aktu prawnego, który jest pierwszą transzą deregulacji.

W czwartek wieczorem Sejm ostatecznie przyjął ustawę likwidującą "reformę Gowina". Posłowie nie zgodzili się na postulowane przez Senat odrzucenie obywatelskiej ustawy przywracającej 79 sądów rejonowych. Ustawa jest zatem ostatecznie przyjęta i trafi teraz do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy. Ma to pomóc w utrzymaniu konkurencyjności polskiej gospodarki w czasie spowolnienia gospodarczego. Noweli przeciwne były związki zawodowe.

In vitro to zabójstwo wielu istnień ludzkich - oświadczył z sejmowej mównicy poseł PiS Jerzy Rębek. Po czym dodał zwracając się do młodzieży zgromadzonej na sejmowej galerii: - Żeby siostrzyczka lub braciszek narodziło się z in vitro, kilkoro spośród nich musi umrzeć. - To niedopuszczalne - zareagował natychmiast prowadzący obrady Jerzy Wenderlich. - To skandal - komentował minister zdrowia.

Sejm, który w środę rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, zapozna się z informacją na temat rządowego programu kredytów mieszkaniowych. W środę rano posłowie mają przyjąć przez aklamację uchwałę w związku z 30. rocznicą śmierci Grzegorza Przemyka.

Język urzędowy powinien być zrozumiały dla obywateli - uznali w piątek posłowie, przyjmując sprawozdanie Rady Języka Polskiego. Niektórzy posłowie tę deklarację wzięli sobie do serca chyba zbyt mocno. Sejmowa kamera zarejestrowała wulgaryzmy, którymi podczas piątkowego posiedzenia komisji infrastruktury sypał jeden z parlamentarzystów. - Skieruję sprawę do komisji etyki - zapowiedziała w "Faktach po Faktach" marszałek Ewa Kopacz.

Niemal jednogłośnie Sejm uchwalił w piątek nowelizację prawa karnego, w myśl której zmienią się zasady ścigania przestępstw seksualnych - m.in. ściganie sprawcy gwałtu będzie się odbywać z urzędu, a nie jedynie na wniosek ofiary. Za uchwaleniem takiej nowelizacji było 445 posłów. Nikt nie głosował przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

PO będzie samotnie bronić reorganizacji sądów rejonowych, czyli dzieła byłego już ministra sprawiedliwości - Jarosława Gowina. Wszystkie inne partie zapowiedziały, że podczas piątkowego głosowania poprą projekt obywatelski, który ma cofnąć skutki decyzji podjętych przez byłego ministra. PO może przegrać.

"Zakończyło się spotkanie koalicyjne. Omówiono bieżące kwestie współpracy koalicyjnej, dyscyplinę głosowań, reformę sądów" - poinformował przed godz. 22.00 rzecznik rządu Paweł Graś. W spotkaniu z premierem uczestniczył szef PSL Janusz Piechociński. Do Kancelarii Premiera zjechali też inni wysocy rangą politycy obu partii. Spotkanie dotyczy też m.in. kwestii gazowego memorandum z Gazpromem.