Sejm

Sejm

Solidarna Polska wystąpi o powołanie sejmowej komisji śledczej, aby wyjaśnić przyczyny nieopublikowania ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych, co spowoduje opóźnienie poboru podatków od tych spółek - zapowiedziała w sobotę Beata Kempa. SP zamierza też zawiadomić prokuraturę i CBA, chce też, żeby do sprawy odniosła się premier Ewa Kopacz.

Rząd planuje, by od przyszłego roku fiskus wstępnie wypełniał za podatników deklaracje PIT. Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przewiduje odpowiednie zmiany, ma odbyć się na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

We wtorek rząd zajmie się projektem budżetu na 2015 r. W projekcie rząd będzie musiał uwzględnić między innymi koszty zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska zmian dotyczących podwyższenia ulgi na dzieci i wyższej waloryzacji emerytur i rent. Według szacunków, które resort finansów podał TVN24BiŚ, zmiany mają wynieść: waloryzacja 3,57 mld zł., ulga – 1,10 mld zł.

Czy edukacja seksualna w szkole może zostać zakazana z powodu uznania jej za formę pedofilii? W Sejmie jest obywatelski projekt ustawy mający zaostrzyć walkę z pedofilią - informują "Fakty" TVN. Podpisało go ćwierć miliona Polaków. Zwolennicy mówią o walce z demoralizacją w szkołach, za którą uznają też nauczanie o antykoncepcji.

Wszystkie pojazdy służb mundurowych, specjalnych i ratowniczych, a nie tylko uprzywilejowane, będą zwolnione z opłaty elektronicznej za przejazd autostradami niezależnie od wykonywanych zadań - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowela trzech ustaw drogowych.

- Posłowie nie będą głosowali w czwartek nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że nie wie, jak będą głosowali posłowie, ale on będzie popierał ubój rytualny. Sejm zajmie się sprawą na następnym posiedzeniu, w lipcu.

Sejm przyjął zmiany, które pozwolą na wypłatę roszczeń finasowych pracownikom, w razie niewypłacalności firmy. Pracownicy będą chronieni, gdy zagraniczny sąd wszczął postępowanie upadłościowe, a ponowne postępowanie ogłosił sąd w Polsce.

Ślubowanie poselskie złożył w Sejmie w piątek Łukasz Tusk, który zastąpił w klubie poselskim PO Andrzeja Bułę. Ten ostatni został marszałkiem woj. opolskiego. Nowy parlamentarzysta ma 28 lat i w poselskich ławach zasiadł po raz drugi.