Sejm

Sejm

Spór o termin pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji oraz nieformalnego szczytu Unii Europejskiej ws. uchodźców. Oba odbędą się 12 listopada i okazało się, że ani premier Ewa Kopacz, ani prezydent Andrzej Duda nie mogą w tej sytuacji polecieć na Maltę. Czy tego zamieszania nie dało się uniknąć? Czy prezydent mógł nie wiedzieć o terminie szczytu? Kto i kiedy o nim zdecydował?

Choć szefem polskiego rządu wciąż jest Ewa Kopacz, to wyszukiwarka Google ma inne zdanie. Po wpisaniu frazy "premier Polski" jako pierwszy wynik wyszukiwania pokazuje się sylwetka wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beaty Szydło.

Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu odbędzie się 12 listopada o godz. 13. Na ten dzień zaplanowano również pierwsze posiedzenie Senatu, które rozpocznie się o godz. 17. O decyzji prezydenta Andrzeja Dudy poinformowała szefowa jego kancelarii Małgorzata Sadurska.

Paweł Kukiz będzie szefem klubu parlamentarnego Ruchu Kukiz'15; Stanisław Tyszka prawdopodobnie będzie kandydatem na wicemarszałka Sejmu - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP od działaczy Ruchu Kukiz'15. Główne plany Ruchu to złożenie w Sejmie projektów ustaw: "antysitwowej" i deregulacyjnej.

W nowo wybranym Sejmie najliczniejszą grupę zawodową stanowią, według danych PKW, "zawodowi parlamentarzyści" - jest ich 67. Ze statystyk wynika też, że w izbie zasiądzie 119 kobiet - o siedem więcej niż w poprzedniej kadencji. Ponadto, w ławach poselskich znajdzie się trzech Wilków i trzech Dudów. Zmniejszy się za to liczba Kamińskich - z trzech do dwóch.

Wy, seniorzy, jesteście potrzebni Polsce - mówiła w czwartek premier Ewa Kopacz na inauguracyjnym posiedzeniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Zaznaczyła, że dzięki jej rządowi seniorzy będą mogli korzystać m.in. z pomocy prawnej oraz z domów dziennego pobytu.

Tyle lat tłumaczono, że to niemożliwe, ale w końcu się udało. Weszły w życie przepisy, które nie pozwolą już posłom mówić: chciałem zapłacić mandat, ale się nie dało, bo policjant go nie przyjął. Teraz, jeśli poseł nie płaci, to dlatego, że nie chce. Materiał "Faktów TVN".

W piątek wchodzi w życie ustawa krajobrazowa, która ma pomóc samorządom w uporządkowaniu m.in. obecności reklam w przestrzeni publicznej oraz pozwolić zadbać o ład przestrzenny i ochronę krajobrazu. Zdania ekspertów, czy ustawa faktycznie zaprowadzi porządek - są podzielone.

Wszystkie klub parlamentarne opowiedziały się za projektem ustawy o wsparciu dla kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Po pierwszym czytaniu projekt znów trafił do komisji finansów, ale zdaniem Krystyny Skowrońskiej (PO) są szanse, że zostanie uchwalony w tej kadencji.

Kluby przedstawiły w czwartek skrajne oceny rządowego projektu Prawa działalności gospodarczej, określanego jako "konstytucja dla przedsiębiorców". Pozytywnie przyjęły go PO, PSL i RP, klub PiS złożył natomiast wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.