Sejm

Sejm

Szykują się trudne czasy dla milionów emerytów. Według "Dziennika Gazety Prawnej" rząd rozważa koncepcje ograniczenia możliwości łączenia emerytury z pracą. Wszelkie wypowiedzi polityków na temat systemu emerytalnego traktujemy jako pewien głos w szerokiej dyskusji, która toczy się w przestrzeni publicznej - poinformowało tvn24bis.pl Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Staże lekarzy nadal będą finansowane z Funduszu Pracy, a 1,5 proc. dochodów z akcyzy nie trafi na promocję biopaliw - to niektóre rozwiązania przewidziane w ustawie okołobudżetowej na przyszły rok, którą uchwalił w środę Sejm.

W środę do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka trafi projekt zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym - zapowiedziała posłanka PiS Joanna Lichocka. We wtorek rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Obrady były bardzo burzliwe posypały się wnioski o przerwę. Na mównicy pojawiły się m.in. Ewa Kopacz i Beata Szydło.

Złożyłem wniosek o to, aby prezydent objął patronatem nadzwyczajną komisję do spraw dialogu jeżeli chodzi o Trybunał Konstytucyjny - poinformował Ryszard Petru. Lider Nowoczesnej spotkał się w dzisiaj z szefową kancelarii prezydenta Małgorzatą Sadurską. Niedługo później rozpocznie się posiedzenie Sejmu, w czasie którego opozycja spodziewa się "poselskiej wrzutki", czyli kolejnej nowelizacji autorstwa PiS dotyczącej zmian w TK.

W najbliższym tygodniu złożymy wniosek o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego - zapowiedziała w Sejmie była premier Ewa Kopacz. Posłanka PO tłumaczyła, że od kilku dni Kuchciński prowadzi obrady Sejmu w "niedemokratyczny sposób" i ogranicza prawo opozycji do zabrania głosu, czego dowodem miało być wczorajsze posiedzenie.

Zwykle był kontakt między kancelarią premiera i prezydenta, tym razem nie było żadnej formalnej odpowiedzi na nasze propozycje - stwierdził w "Faktach po Faktach" wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski, pytany o zamieszanie związane z datą pierwszego posiedzenia Sejmu, która zbiega się z unijnym szczytem na Malcie. W efekcie Polskę reprezentować tam będzie premier Czech.

Marek Kuchciński został wybrany przez klub parlamentarny PiS na kandydata na marszałka Sejmu. Kandydatem na marszałka Senatu został Stanisław Karczewski. Na czele klubu parlamentarnego PiS stanie Ryszard Terlecki. Terlecki i Joachim Brudziński mają też zostać wicemarszałkami. W skład klubu PiS wejdą politycy Polski Razem i Solidarnej Polski.