Sejm

Sejm

W czwartkowym głosowaniu nad wyborem prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan zagłosowała w imieniu Kornela Morawieckiego (Kukiz'15). Jak ocenił konstytucjonalista prof. Marek Chmaj, działanie takie nie powinno mieć miejsca, a posłance grożą konsekwencje.

Sejm po burzliwych obradach wybrał w czwartek kandydata PiS Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Towarzyszyło temu wielkie zamieszanie. Z wyników głosowania początkowo ucieszyła się opozycja, myśląc, że do wyboru sędziego nie doszło. Później z kolei okazało się, że posłanka Kukiz'15 zagłosowała za kolegę z klubu.

Wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego, która ma przeciwdziałać unikaniu przez firmy opodatkowania, przewiduje rządowy projekt noweli Ordynacji podatkowej, którego pierwsze czytanie zaplanowano w Sejmie w środę.

Sejm na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu zajmie się m.in. propozycją wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania oraz projektem wiążącym się z kwestią przyjmowania uchodźców. Rozpatrzy też propozycję ws. ochrony w pracy kobiet w ciąży i karmiących matek.

Senacka komisja ustawodawcza chce połączyć prace nad dwoma senackimi projektami nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które dot. nabywania lokali zakładowych oraz członkostwa w spółdzielni. O tym czy jest to możliwe zdecyduje RCL - poinformował szef komisji Jan Libicki (PO).

Poselski projekt ustawy przewiduje, że o dopłaty bezpośrednie do dzierżawionych gruntów będzie mógł się ubiegać rolnik posiadający do nich tytuł prawny. Chodzi o ukrócenie wyłudzania unijnych dopłat za bezprawne użytkowanie państwowej ziemi. Projekt został skierowany do drugiego czytania.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, zakładający utworzenie rejestru osób skazanych za seksualne czyny wobec nieletnich. Jedna z jego baz - z danymi m.in. recydywistów - ma być powszechnie dostępna.

Na wtorkowym posiedzeniu Sejm prawdopodobnie zajmie się projektem tzw. ustawy medialnej - poinformowali rano członkowie Konwentu Seniorów. - W mojej opinii przez ostatnie tygodnie mieliśmy do czynienia ze skrajnie nierzetelną pracą mediów publicznych - tak tempo prac nad ustawą tłumaczył Ryszard Terlecki z PiS. - Chodzi o to, żeby ludzie związani z PiS mogli zajmować kierownicze stanowiska - oceniła Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

Projektem noweli ustawy o służbie cywilnej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zajmuje się w poniedziałek sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych. Wśród proponowanych zmian znalazło się m.in. obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej w drodze powołania.

Sejmowa debata nad projektem nowelizacji ustawy o TK nie odbędzie się - tak jak pierwotnie było planowane - w poniedziałek wieczorem. Ten punkt porządku obrad zostanie rozpatrzony w innym terminie - wynika z informacji, która wieczorem pojawiła się na stronie internetowej Sejmu. Prace sejmowej komisji ustawodawczej, która rozpatruje projekt trwają z przerwami od przedpołudnia. Partia rządząca zgłosiła 19 poprawek.