Sejm

Sejm

W czwartek po godz. 12. Sejm wznowił obrady. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński ogłosił przerwę w posiedzeniu do 25 stycznia do godz. 9. Wcześniej posłowie Platformy Obywatelskiej przestali protestować wokół mównicy sejmowej.

Głosowanie na Sali Kolumnowej w nocy 16 grudnia rodzi coraz więcej pytań. Dwoje posłów, którzy figurują w stenogramie jako liczący głosy, publicznie zaprzeczyło, że brało udział w liczeniu. Oświadczyli też, że w ogóle nie byli wtedy obecni w Sali Kolumnowej. Już po zabraniu przez nich głosu marszałek Sejmu Marek Kuchciński napisał na Twitterze, że głosy liczyło 8, a nie 10 posłów.

W czwartek po południu zbiera się klub PO, ma rozmawiać m.in. o trwającym od piątku proteście opozycji na sali obrad. Liderzy PO i Nowoczesnej deklarują wolę pozostania w Sejmie. Klub PO ma omówić też scenariusze na 11 stycznia, kiedy rozpocząć mają się kolejne posiedzenia Sejmu i Senatu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że w Polsce powinna istnieć instytucja lidera opozycji podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Posada miałaby wiązać się z pewnymi przywilejami. Wyjaśniamy, co może i jakie ma prawa przywódca opozycji na Wyspach. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Wokół Sejmu barierki, a na terenie parlamentu policjanci i funkcjonariusze BOR. Opozycja protestuje, nie chce obradować pod taką presją i w takich warunkach, ale Senat na te apele jest głuchy. Marszałek Senatu zapewnia, że policjantów w Sejmie nie ma, ale nasza kamera rejestruje zupełnie co innego - policjanci byli zarówno w budynku, jak i na całym terenie parlamentu. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w sobotę rano nie chciał rozmawiać na korytarzach sejmowych z napotkaną grupą posłów opozycji. Parlamentarzystów, którzy zadawała mu pytania, nazwał w rozmowie telefonicznej "pajacami". Film nagrał poseł PO Sławomir Nitras.

- Usiłuję się pocieszać, że doczekam końca tego wszystkiego, co robi Jarosław Kaczyński - stwierdził w "Piaskiem po oczach" satyryk Jacek Fedorowicz. I dodał: - Ale niestety będę musiał długo czekać i może już wtedy nie będę miał takiego dobrego zdrowia i samopoczucia.