Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Cicha wojna się wzmaga. Rosyjscy podwodniacy "bardzo aktywni"

Działalność flot atomowych okrętów podwodnych jest jedną ze szczelniej chronionych tajemnic mocarstw. Nie ulega jednak wątpliwości, że nawet pomimo zakończenia zimnej wojny, aktywność w oceanach nie ustała. Wysoki rangą amerykański admirał mówi wręcz, że Rosjanie w tym roku znacząco ją zwiększyli.

Atomowa triada w 72 godziny. Rosja zastraszy Amerykę?

Ubiegłotygodniowa aktywność rosyjskiego lotnictwa była tylko jednym z elementów demonstracji atomowej siły. Prowokacyjne loty i próby rakietowe to część wojny psychologicznej. Kreml dąży do przekonania Zachodu, że jest gotów użyć broni atomowej - choćby na poziomie taktycznym - gdyby duże kraje NATO próbowały przyjść z pomocą wschodnim sojusznikom.

Nowe życie atomowego krążownika. Ma być najpotężniejszym okrętem Rosji

Do doku w stoczni Siewmasz na północy Rosji wprowadzono poradziecki krążownik atomowy Admirał Nachimow. Okręt przez ponad dekadę niszczał nieużywany. Teraz ma zostać gruntownie zmodernizowany i stać się "najpotężniejszą" jednostką rosyjskiej floty, wyprzedzając flagowy krążownik Piotr Wielki, na którym bardzo lubi się fotografować Władimir Putin.

"Bies" straszy Debalcewo. Po naradzie na Kremlu przybywa Rosjan w Donbasie

„Wybory” w strefie rebelii bynajmniej nie spowodowały zawieszenia broni w Donbasie. Ostrzał artyleryjski i lokalne utarczki to codzienność. Nowa jest koncentracja dużych sił w pobliżu frontu, przerzut z Rosji dużych ilości broni oraz zastępowanie niepewnych lokalnych oddziałów separatystycznych przez „zielonych ludzików”.

Piąty "konwój z pomocą humanitarną" z Rosji wjechał do Donbasu. Będzie ich więcej

- Do Donbasu wjechał konwój rosyjskich ciężarówek z pomocą humanitarną - podaje rosyjska agencja TASS. Dotychczasowe dostawy, zorganizowane przez rosyjskie ministertwo ds. nadzwyczajnych (MCzS), odbywały się bez zgody władz w Kijowie. MCzS ma zamiar częściej organizować transporty - podaje agencja, powołując się na przedstawiciela resortu. To już piąty konwój z pomocą humanitarną, który Rosja wysyła do zajętych przez separatystów obwodów Donbasu.

Powietrzne zmagania nad Bałtykiem na skalę niespotykaną od lat

Samoloty NATO i Szwecji coraz częściej są podrywane w powietrze w celu przechwycenia maszyn rosyjskich. Nad Bałtykiem nawet kilka razy w miesiącu dochodzi do spotkań rodem z zimnej wojny. To obecnie "najgorętszy" obszar napięć pomiędzy Rosją a NATO. Oznacza to zwiększone ryzyko incydentów. W przeszłości podczas takich działań dochodziło do niebezpiecznych kolizji, a nawet katastrof.

Prowokacje w przestworzach. W co gra Rosja?

- Zachowanie Rosji to nieustanna demonstracja siły. Federacja Rosyjska pokazuje, że sankcje nie wpływają na jej siły militarne. To także testowanie tego, na ile możemy sobie pozwolić i jak system NATO reaguje - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat płk Maciej Marszałek z Akademii Obrony Narodowej.

Rosjanie prezentują Piranię-T. Tego mogliby się bać Szwedzi

Zachód nie ochłonął jeszcze po aferze u szwedzkich wybrzeży, gdzie przez tydzień poszukiwano tajemniczego "obiektu podwodnego", gdy w Paryżu Rosjanie zaprezentowali coś, co mogłoby przysporzyć wiele problemów Szwedom. Na targach Euronaval biuro konstrukcyjne Malachit pokazało miniaturowy okręt podwodny Pirania-T.