Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Władimir Putin podpisał traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskie oraz federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola. Oba dokumenty wcześniej w piątek zatwierdziła Rada Federacji.

O sile współczesnego wojska nie decyduje tylko ilość czołgów, samolotów czy rakiet. Ogromne znaczenie ma wyszkolenie, a armia rosyjska od zawsze miała z tym problem. Teraz to się zmienia, w znacznej mierze dzięki Niemcom. Koncern zbrojeniowy Rheinmetall kończy budowę wielkiego ultranowoczesnego centrum szkoleniowego w Mulino, gdzie tysiące rosyjskich żołnierzy będą szlifować swoje umiejętności w warunkach, o jakich Polacy mogą pomarzyć.

Nie żyje Doku Umarow, przywódca islamskich radykałów na Północnym Kaukazie - poinformowano na stronie internetowej sympatyzującej z islamską rebelią przeciw rosyjskim rządom. Rosyjskie władze nie potwierdziły jeszcze tej informacji. Informacje o śmierci Umarowa pojawiały się już w przeszłości wielokrotnie.

Turcja grozi zamknięciem cieśnin czarnomorskich dla Rosjan - informacja o takiej treści pojawiła się na ukraińskim portalu Hvylya. Autor powołuje się na "źródła dyplomatyczne". Informacje podchwyciły inne media, ale niewiele wskazuje na to, by informację tę należało uznać za coś innego niż plotkę. Zamknięcie cieśnin nie jest bowiem takie proste.

Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek zwróci się do Zgromadzenia Federalnego z nadzwyczajnym orędziem poświęconym sytuacji wokół Krymu - poinformował w poniedziałek pierwszy wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Iwan Mielnikow.

"Anszlus" Krymu nie może pozostać bez odpowiedzi ze strony społeczności międzynarodowej - oświadczył w Brukseli szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Dodał, że spodziewa się sankcji UE w związku z kryzysem na Krymie.

Od 1 marca Władimir Putin ma wolną rękę w ewentualnym użyciu wojsk rosyjskich na Ukrainie. Oficjalną zgodę, jak wymaga tego prawo, dała Rada Federacji, izba wyższa parlamentu. Tymczasem dziennikarze rosyjskiego portalu Lenta.ru ustalili, że są podstawy do unieważnienia decyzji przez Sąd Konstytucyjny. W czasie posiedzenia 1 marca naruszono bowiem, i to nie raz, regulamin Rady.

Biały Dom poinformował w środę, że podjęta tego dnia przez ministerstwo energetyki USA decyzja w sprawie sprzedaży ropy z amerykańskich rezerw strategicznych nie ma związku z kryzysem na Ukrainie. Zdaniem niektórych ekspertów jest to jednak "sygnał dla Rosji".

Były generał KGB Oleg Kaługin uważa, że inwazja na Krym może doprowadzić do wojny domowej na Ukrainie, ale nie sądzi, by doszło do konfliktu zbrojnego Rosji z Zachodem. Jego zdaniem prezydent Putin nie może sobie pozwolić na utratę Krymu, bo zostałby usunięty ze stanowiska.