NATO wciąż nie zarejestrowało "widocznych dowodów" wycofywania się rosyjskich żołnierzy znad granicy z Ukrainą - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen przebywający z wizytą w Sarajewie.
Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że logiczniej by było, gdyby na Ukrainie przed wyborami prezydenckimi przeprowadzono referendum konstytucyjne, a dopiero później wybrano prezydenta, parlament, formowano rząd.
Brytyjski następca tronu książę Karol miał porównać poczynania prezydenta Rosji Władimira Putina do niektórych działań nazistów. Miał to zrobić w rozmowie w kanadyjskim muzeum z przedwojenną uciekinierką z Polski - informuje BBC.
Ukraina potrzebuje wsparcia militarnego z Zachodu, ale musi się także reformować - uważa były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który przekonywał w Warszawie, że należy zaostrzyć sankcje wobec Rosji.
Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał wycofanie do miejsc stałej dyslokacji wojsk, które uczestniczyły w ćwiczeniach na terytorium trzech obwodów graniczących z Ukrainą - poinformował rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Z kolei służba prasowa Kremla przekazała, że Rosja wezwała Ukrainę do natychmiastowego zaprzestania "operacji pacyfikacyjnej" na południowym wschodzie kraju i wycofania wojsk z tego regionu.
NATO nie byłoby w stanie obronić za pomocą broni konwencjonalnej krajów bałtyckich przed atakiem Rosji - podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na wewnętrzne dokumenty Sojuszu zawierające oceny zdolności bojowej.
- Niebezpieczeństwo, że sytuacja będzie się nakręcać jak w 1914 roku, rośnie z dnia na dzień - stwierdził w rozmowie z gazetą "Bild" Helmut Schmidt, były kanclerz RFN. Jego zdaniem państwa Europy i USA zachowują się jak "lunatycy".
W graniczącym z obwodem ługańskim na wschodniej Ukrainie obwodzie woroneskim w dniach 21-26 maja odbędą się ćwiczenia lotnicze - poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.
Amerykański rząd opublikował nowe zdjęcia satelitarne, które pokazują, że rosyjskie wojsko nadal stacjonuje wzdłuż ukraińskiej granicy. Fotografie przeczą ostatniej deklaracji prezydenta Władimira Putina, który twierdzi, że Rosjanie wycofali się z tego terenu.
Kryzys na Ukrainie sprowadził relacje Rosji i NATO do poziomu najgorszego od końca zimnej wojny. Szef Sojuszu wzywa do powstrzymania postępującego rozbrojenia europejskich członków organizacji wobec postępujących zbrojeń Rosji. Jednak pomimo spadku wydatków na siły zbrojne, NATO i tak utrzymuje znaczną przewagę nad rywalem. Rosja ma pewne atuty, ale nie równoważą one potęgi Zachodu.
UE udaje, że mówi wobec Rosji jednym głosem, lecz w rzeczywistości jest dokładnie na odwrót. Ostatnie spotkanie szefów dyplomacji krajów UE było kolejnym dowodem na brak jedności. Putin wykorzystuje słabość Europejczyków - pisze we wtorek "Die Welt".
Władimir Putin powołał w poniedziałek nowe ministerstwo ds. Północnego Kaukazu, na czele którego stanął gen. Lew Kuzniecow. Mianował też nowego wysłannika ds. tego regionu. Został nim dowódca wojsk MSW na Płn. Kaukazie gen. Siergiej Mielikow.
Władze samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) ogłosiły w poniedziałek suwerenność i zaapelowały do Rosji o rozważenie włączenia regionu w skład Federacji Rosyjskiej, aby "przywrócić historyczną sprawiedliwość". Wcześniej Igor Girkin pod pseudonimem "Striełok", który został rozpoznany przez SBU jako agent rosyjskiego wywiadu GRU "poprosił" Rosję o przysłanie wojsk, by zapobiec "zagładzie ludności donieckiej".
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oznajmił, że na razie nie są planowane żadne rozmowy międzynarodowe w sprawie Ukrainy i że nie będą możliwe bez włączenia do nich oponentów władz w Kijowie, czyli prorosyjskich separatystów.
Moskwa szanuje wolę ludzi wyrażoną w referendum w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, ma nadzieję na dialog mieszkańców tych regionów z przedstawicielami władz w Kijowie - oświadczyła służba prasowa Kremla.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande w sobotę zagrozili Rosji zaostrzeniem sankcji w przypadku, gdyby zapowiedziane na 25 maja wybory prezydenckie na Ukrainie nie mogły ze względu na jej postawę się odbyć.
Belgijskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w sobotę, że padło ofiarą ataku hakerskiego, którego celem było zdobycie dokumentów dotyczących kryzysu na Ukrainie. Sprawa jest obecnie badana. Dziennik "Le Soir" o cyberatak oskarżył Rosję.
MSZ Ukrainy wyraziło stanowczy protest w związku z wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina na zaanektowanym przez jego kraj Krymie. Ukraińska dyplomacja uznała, że jest to "jawne lekceważenie prawa międzynarodowego" i ogólnie przyjętych zwyczajów.
Nie jestem zwolennikiem sankcji gospodarczych wobec Rosji. One najczęściej nie dają zakładanych przez polityków skutków, a czasami jest to "strzał w stopę" - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat prof. Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów.