Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Fińska armia postanowiła w tym roku potroić liczbę rezerwistów wzywanych do stawienia się na szkoleniach wojskowych. Tym samym, do końca 2015 r. w koszarach pojawi się aż 18 tys. osób. Po raz pierwszy armia przyznała też, że decyzja ma związek z rosyjską agresją na Ukrainie.

Polska armia dysponuje "jednym z lepszych w Europie i świecie potencjałów ludzkich", ale w ciągu ostatnich 15 lat niebezpiecznie zmniejszył się jej "potencjał operacyjny". Tymczasem tylko większa armia będzie w stanie się przeciwstawić agresji ze wschodu. Inwazja Rosji na Ukrainie jasno to pokazuje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceminister obrony, gen. Waldemar Skrzypczak.

Wojskowi mogą użyć ciężkiej artylerii w przypadku ataków rebeliantów. Mają pozwolenie - poinformował rzecznik ukraińskiego sztabu generalnego Władysław Sełezniow. Separatyści ostrzeliwują pozycje ukraińskie w Donbasie od samego rana, wykorzystując m.in. systemy rakietowe Grad. Dowódcy operacji w Donbasie informują, że najbardziej zapalnym punktem konfliktu pozostają okolice Doniecka.

Niemcy i Francja podzielają zaniepokojenie Ukrainy wywołane zaostrzeniem konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Gotowe są do zainicjowania konsultacji z Rosją, by nie dopuścić do negatywnego rozwoju wydarzeń - podało w poniedziałek MSZ w Kijowie. Wcześnie szef ukraińskiego MSZ, Pawło Klimkin, zatelefonował do ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa i zaapelował do Rosji o "opamiętanie się".

- Rosja szykuje na okupowanych przez rebeliantów terenach w Donbasie krwawe prowokacje z dużą liczbą ofiar - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Powołuje się przy tym na dane wywiadu ukraińskiego. - Liczba ofiar w prowokacjach ma być zbliżona do liczby osób, które zginęły w katastrofie malezyjskiego boeinga w obwodzie donieckim - powiedział Turczynow.

Rosja może zagrażać bezpieczeństwu państw nadbałtyckich, uważa prezydent Ukrainy. - Narażone na niebezpieczeństwo mogą być także państwa znajdujące się w rejonie Morza Czarnego – dodał w wywiadzie dla austriackiej gazety "Kurier" Petro Poroszenko szacujący, że po stronie rebeliantów na wschodzie Ukrainy walczy 9 tys. żołnierzy rosyjskich, a kolejnych 60 tys. wojskowych z Rosji brało udział w aneksji Krymu.

Jens Stoltenberg nie ma wątpliwości. W opublikowanym w sobotę przez serwis internetowy stacji Deutsche Welle wywiadzie, szef NATO mówi, że Rosja "wciąż dostarczająca nowoczesną broń do Donbasu (…) jest gotowa użyć siły" wobec swoich sąsiadów oraz Mołdawii, z którą graniczy samozwańcza Republika Naddniestrza sponsorowana przez Moskwę.

Język użyty w dokumencie jest pozbawiony wszelkiej obiektywności w stosunku do naszego kraju, a postawa Stanów Zjednoczonych jest konfrontacyjna - stwierdził w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując przedstawioną przez dowództwo amerykańskiej armii nową strategię militarną USA.

Nowa amerykańska strategia wojskowa zakłada "poważne zagrożenie dla USA ze strony Rosji i Chin". W dokumencie przedstawionym w środę przez dowódcę połączonych sztabów armii USA gen. Martina Dempsey’a jest też mowa o "niskim, ale rosnącym" prawdopodobieństwie konfliktu USA i innej "światowej potęgi militarnej".