Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony gen. Igor Konaszenkow powiedział w środę, że amerykański dron typu Predator pojawił się na niebie kilka minut przed atakiem na konwój z pomocą humanitarną, do jakiego doszło w poniedziałek wieczorem na północy Syrii.

Sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu należy cofnąć, jeśli tylko uspokoi się sytuacja w Donbasie - mówił w środę wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel. W ten sposób po raz kolejny w ostatnich miesiącach, podczas podróży do Moskwy, przeciwstawił się oficjalnej opinii rządu Angeli Merkel.

Niezależnie od tego, czy najnowszy rozejm w Syrii się utrzyma, największym wygranym zostanie prezydent Rosji Władimir Putin. Dostał on od Stanów Zjednoczonych wszystko, czego chciał - pisze we wtorek amerykański dziennik "Washington Post".

Ministerstwo obrony Rosji skomentowało raport międzynarodowych ekspertów i dziennikarzy grupy Bellingcat. Ustalili oni, że w latach 2014-2016 resort uhonorował medalami ponad 4 tys. żołnierzy, wśród nich najprawdopodobniej wielu tych, którzy walczyli po stronie prorosyjskich rebeliantów w Donbasie.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło w środę zaniepokojenie tureckimi działaniami na północy Syrii. Zdaniem Moskwy mogą one doprowadzić do dalszego pogorszenia sytuacji w tym kraju, zarówno wojskowej, jak i politycznej.

Całkowity zakaz nalotów dla wojsk Baszara el-Asada na niektórych terenach Syrii, zawieszenie broni w jej granicach, zapewnienie dostępu pomocy humanitarnej do Aleppo i i stworzenie tam strefy "wolnej od broni" - to kilka z kwestii mających stanowić ramowy plan porozumienia Moskwy i Waszyngtonu w sprawie Syrii, podaje agencja Reutera. Szczegóły znają już rebelianci wspierani przez USA.

Rzecznik tzw. Państwa Islamskiego (IS) Abu Mohammed al-Adnani, o którego śmierci ugrupowanie to powiadomiło we wtorek, zginął w wyniku ataku rosyjskiego lotnictwa w Syrii - poinformowało Ministerstwo Obrony w Moskwie. - To żart - odpowiadają w rozmowie z agencją Reutera przedstawiciele Pentagonu.

Wicepremier Turcji Numan Kurtulmus powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla telewizji NTV, że Ankara nie prowadzi w Syrii wojny i jej nie okupuje, a o operacji tureckich sił w tym kraju Rosja uprzedziła "wszystkie strony" konfliktu. Najbardziej zaskakujące w tym wystąpieniu jest to ostatnie.

Po nieudanej wizycie szefa MSZ Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Rosji niemieccy komentatorzy krytykują politykę Kremla wobec Syrii i Ukrainy polegającą na podsycaniu konfliktów służących rosyjskim interesom i używaniu - jak w czasach ZSRR - słowa "niet".

Oskarżanie Ukrainy o terroryzm i koncentracja rosyjskich sił na Krymie to kolejna odsłona trwającego od dwóch lat konfliktu. Kiedy jedni obawiają się zaostrzenia wojny, inni pytają, w co gra Władimir Putin i jak chce na tym skorzystać. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Nie jest pewne, czy Rosja spełni którąkolwiek ze swoich obietnic w sprawie konfliktu syryjskiego. Okazuje się, że rosyjski prezydent Władimir Putin "ma inne ambicje" - czytamy w środowym artykule redakcyjnym w "Washington Post".