Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

"Spotkanie czwórki normandzkiej nie przyniosło przełomu w kwestii wschodniej Ukrainy, choć zapaliło kolejny płomyk nadziei" - ocenia w czwartek "Nowaja Gazieta". Za jeden z konkretnych efektów gazeta uznaje zapowiedź mapy drogowej realizacji porozumień mińskich. Z kolei zdaniem ekspertów w Kijowie rozmowy w Berlinie "nie było przełomem, pokazały jednak, że prezydent Rosji Władimir Putin jest bardziej skłonny do ustępstw niż wcześniej".

Zapis sugerujący możliwość wprowadzenia sankcji wobec Rosji za wspieranie syryjskiego reżimu w bombardowaniach Aleppo znalazł się w projekcie dokumentu końcowego szczytu UE, który rozpocznie się w czwartek po południu w Brukseli - podały źródła dyplomatyczne.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek w Stambule, że z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem są zgodni co do ważności dostaw pomocy humanitarnej do Aleppo. Dodał, że temat ten zostanie rozwinięty w sobotę na rozmowach w Szwajcarii. Szczegółów na temat sobotnich rozmów nie podał.

Rosja zamierza utworzyć stałą bazę marynarki wojennej w syryjskim porcie Tartus. "Dokumenty w tej sprawie już zostały przygotowane" – oznajmił wiceminister obrony Nikołaj Pankow. Obecnie Tartus jest "punktem techniczno-zaopatrzeniowym dla rosyjskich okrętów".

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w niedzielę, że Rosja jest w stanie bronić swoich interesów w Syrii, jeśli USA zdecydują się na naloty dywanowe na pozycje syryjskich sił rządowych. Według Ławrowa jest to jedna z opcji rozważanych przez Waszyngton.

Dwie korwety rakietowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wpłynęły w środę na Morze Śródziemne i kierują się w stronę wybrzeża Syrii - podały rosyjskie media. Obie jednostki wyposażone są w pociski manewrujące Kalibr-NK, których Rosjanie wcześniej używali do pokazowego ostrzeliwania celów w Syrii.

Niemieccy komentatorzy krytykują Rosję za udawanie negocjacji z USA w sprawie Syrii i za wycofanie się z umowy o utylizacji plutonu. Ich zdaniem Władimir Putin szuka bezpośredniej konfrontacji z USA zachowując się jak "chuligan, któremu lepiej zejść z drogi".

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej w piątek z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym poinformował, że Rosja jest gotowa do dialogu z USA w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii i szukania możliwości działań na rzecz normalizacji sytuacji w Aleppo.

"Demaskowanie Putina" i "przygniatające dowody" - tak niemieccy komentatorzy odnieśli się w czwartkowej prasie do wyników śledztwa w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Donbasem w 2014 roku. Odpowiedzialnością za śmierć 298 osób obarczają oni Rosję i prezydenta Władimira Putina.

Ogłoszone w środę wnioski grupy śledczej ws. katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą zawierają "niezaprzeczalne dowody zaangażowania w ten akt terrorystyczny Rosji i jej bojowników" – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry zagroził w środę, że USA zamrożą wszelkie kontakty z Moskwą w sprawie Syrii, jeśli reżim Baszara el-Asada i Rosja nie zaprzestaną bombardowania Aleppo. Z kolei sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun nazwał ataki na szpitale w Aleppo "zbrodniami wojennymi". - To gorsze niż rzeźnia - stwierdził.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że nie do zaakceptowania jest retoryka USA i Wielkiej Brytanii w kwestii Syrii. Skomentował w ten sposób posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym padły zarzuty wobec Rosji o "barbarzyństwo".