Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Trzecia runda syryjskich negocjacji pokojowych rozpoczęła się w stolicy Kazachstanu, Astanie. Rozmowy zbojkotowali przedstawiciele zbrojnej opozycji, którzy oskarżyli Moskwę i Damaszek o naruszanie rozejmu obowiązującego od 30 grudnia 2016 roku.

Kilkudziesięciu uzbrojonych prywatnych najemników z Rosji działało do ubiegłego miesiąca w Libii - potwierdził agencji Reutera szef jednej z firm, która miała ich zatrudniać. Rosjanie działali we wschodniej części kraju, kontrolowanej przez gen. Chalifę Haftara, walczącego z popieranym przez ONZ rządem jedności narodowej.

Berlin jest zainteresowany zniesieniem sankcji wobec Rosji, lecz taka decyzja zależy wyłącznie od postawy Moskwy - oświadczył minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble. Polityk CDU ostro zaatakował rosyjską telewizję RT (dawniej Russia Today), zarzucając jej prowadzenie wojny propagandowej.

Sprawa konfliktu z Ukrainą jest poza jurysdykcją Trybunału w Hadze - taką opinię wyraził przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze dyrektor działu prawnego rosyjskiego MSZ Roman Kołodkin. Ukraina oskarża Rosję o łamanie międzynarodowych konwencji, w tym aneksję Krymu i finansowanie separatystów w Donbasie.

Szefowie sztabów generalnych Turcji, Rosji i USA spotkali się, by przedyskutować możliwości poprawy koordynacji działań w Syrii, tak by uniknąć starć między różnymi formacjami zbrojnymi prowadzącymi walkę z tak zwanym Państwem Islamskim - oświadczyła we wtorek turecka armia. O planowaniu takiego spotkania wcześniej nie informowano.

Ministerstwo obrony Rosji podało, że informacja o ogłoszonym przetargu na wykonanie 20 tysięcy medali dla uczestników operacji w Syrii i 50 medali za obronę Palmiry jest nieprawdziwa. Zdaniem resortu chodzi o dwa tysiące odznaczeń. W 2016 roku resort zamawiał ponad 10 tysięcy medali za udział w operacji syryjskiej.

- Nie ma mowy o rozluźnieniu sankcji - powiedział w poniedziałek podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej szef brytyjskiej dyplomacji, Boris Johnson, odnosząc się do działań podjętych wobec Rosji przez Zachód po dokonanej przez nią nielegalnie aneksji Krymu. Ta kwestia jest "poza dyskusją" - potwierdził również szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Trójstronna grupa kontaktowa obradująca w środę w Mińsku wezwała siły rządowe Ukrainy i prorosyjskich bojowników do bezwzględnego przestrzegania rozejmu w Donbasie. W ostatnich dniach obserwowana jest eskalacja konfliktu w regionie miasta Awdijiwka koło Doniecka.

Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow uważa, że przywódcy Rosji i USA powinni wystąpić z inicjatywą przyjęcia rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ o niedopuszczalności wojny jądrowej. Gorbaczow apeluje też o dialog polityczny.