Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Rosyjskie lotnictwo otrzymało rozkaz latania na wyższym pułapie podczas operacji wojskowych w Syrii - informuje w poniedziałek gazeta "Izwiestija", powołując się na resort obrony Rosji. To reakcja na zestrzelenie w sobotę przez rebeliantów samolotu szturmowego Su-25. Jak podają media, na miejsce zestrzelenia samolotu ruszyli komandosi, którzy mają odzyskać ciało pilota.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przekazała w ostatnich dniach władzom Serbii dane kolejnych 23 jej obywateli, którzy walczą po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie – poinformował w czwartek szef SBU Wasyl Hrycak. Należeć mieli oni do tak zwanej grupy Wagnera podejrzewanej o bycie przykrywką dla rosyjskiej jednostki specjalnej.

Rosyjskie wojsko stacjonuje u progu Europy, jest "wyraźnym i obecnym zagrożeniem" - powiedział w poniedziałek szef sztabu generalnego brytyjskiej armii generał Nick Carter. Stwierdził, że prezydent Rosji Władimir Putin mógłby rozpocząć działania zbrojne przeciwko Zachodowi "szybciej, niż się spodziewamy".

USA nie mogą pozwolić prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, Rosji i Iranowi na strategiczne zwycięstwo w Syrii polegające na kontrolowaniu całego kraju. Stawką jest powrót dżihadystów a nawet wojna na Bliskim Wschodzie - pisze w piątek "Wall Street Journal".

Od pierwszego stycznia 2018 roku Rosja ograniczy zasięg lotów wojskowych samolotów obserwacyjnych USA nad swym terytorium. To odpowiedź na "analogiczne" działania USA wobec lotów rosyjskich - poinformował w środę przedstawiciel MSZ Rosji Gieorgij Borisenko.

- Przyjaciele, nasza ojczyzna na was czeka! - zawołał Władimir Putin do rosyjskich żołnierzy w Syrii. Z pompą nakazał wycofanie "znacznej części" kontyngentu interwencyjnego do kraju i ogłosił zwycięstwo w wojnie z "terrorystami". Choć część rosyjskich oddziałów rzeczywiście wyjeżdża, to Rosja tak naprawdę zostaje w Syrii. Cała akcja ma za to istotne znaczenie w wewnętrznych rozgrywkach politycznych w Rosji.

Ponad 3 tysiące zmarłych bądź zabitych - takie dane na temat śmierci żołnierzy rosyjskich sił zbrojnych opublikował dziennik "Wiedomosti". Liczba ta dotyczy okresu od 2012 do 2016 roku. Gazeta powołuje się na dokumenty dotyczące przetargu na usługi ubezpieczeniowe.

W nocy z 6 na 7 listopada 1917 r. rozpoczął się w Rosji bolszewicki zamach stanu. W jego wyniku obalono Rząd Tymczasowy i utworzono Radę Komisarzy Ludowych, na której czele stanął przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin. Wydarzenia z listopada 1917 roku były początkiem krwawych rządów komunistów, które pochłonęły miliony ofiar.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił w poniedziałek jako bardzo pozytywne wstępne kontakty z władzami Arabii Saudyjskiej w sprawie sprzedaży Rijadowi rosyjskich systemów rakietowych S-400. Zapewnił, że kontynuowane są rozmowy o dostawach S-400 z Turcją.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że ma dowody, iż wspierana przez władze w Moskwie rosyjska firma najemnicza nazywana "grupą Wagnera" aktywnie uczestniczyła w konflikcie zbrojnym w Donbasie.

Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło oficjalnie, że pułkownik, który został ciężko ranny w Syrii w wybuchu miny, zmarł od ran. Według oficjalnych danych jest on 39. rosyjskim wojskowym poległym podczas trwającej od dwóch lat operacji wojskowej Rosji w Syrii.

Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS zniszczyły w Syrii pociskami manewrującymi Ch-101 punkty dowodzenia ugrupowań terrorystycznych oraz skupiska dżihadystów wraz z zasobami materiałowymi - podał we wtorek rosyjski resort obrony. Nie sprecyzowano, ile maszyn wzięło udział w nalocie.