Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

"Po zakończeniu mowy Putina ludzie zaczęli pośpiesznie opuszczać salę, jakby tonął Titanic"

"Różnica zdań w sprawie Baszara el-Asada; otwarte możliwości dla polepszania stosunków Rosji z państwami Zachodu; mowa końcowa bez zarzutu z punktu widzenia protokołu międzynarodowego" - w ten sposób rosyjskie media i eksperci komentują wystąpienie Władimira Putina podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, a także spotkanie prezydenta Rosji z Barackiem Obamą.

Kto kogo prosił o spotkanie? Biały Dom: zdesperowani Rosjanie. Kreml odpowiada

W poniedziałek ma dojść do spotkania prezydentów USA Baracka Obamy i Rosji Władimira Putina. Jednak jeszcze przed początkiem rozmów doszło do spięcia na linii Biały Dom - Kreml. Chodzi o to, kto kogo prosił o spotkanie. Amerykanie twierdzą, że wielokrotnie robił to rosyjski przywódca. Kreml temu zaprzecza i twierdzi, że to Putin został zaproszony przez Amerykanów.

Putin zwołał Radę Bezpieczeństwa przed spotkaniem z Obamą

Przed poniedziałkowym spotkaniem z prezydentem USA Barackiem Obamą Władimir Putin zwołał Radę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Tematem posiedzenia rozmów była sytuacja w Syrii. "Doszło do gruntownej wymiany poglądów" - informuje internetowa strona prezydencka. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Ocieplająca ofensywa rosyjskiego prezydenta. Amerykę podziwia za kreatywność

Władimir Putin ociepla wizerunek przed przyszłotygodniowym spotkaniem z prezydentem USA Barackiem Obamą. Udzielił nawet wywiadu amerykańskiej telewizji, w którym zdradza, co najbardziej ceni u Amerykanów. Opowiada także, dlaczego nie lubi, gdy nazywa się go carem Rosji. Telewizja pokaże wywiad na dzień przed spotkaniem z Obamą.

"Nowe bomby atomowe USA w Niemczech". Kreml ostro reaguje

Jeżeli Stany Zjednoczone rzeczywiście planują rozmieszczenie w Niemczech 20 nowych bomb atomowych, to Rosja "będzie musiała podjąć kroki konieczne do przywrócenia równowagi sił w Europie" - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rewelacje dotyczące rzekomych planów Pentagonu wyjawiła we wtorkowy wieczór niemiecka stacja ZDF. Jej ustaleń nie potwierdziły żadne inne zachodnie media. Interfax, powołując się na swoje źródła, podał, że w ramach rewanżu Rosja może rozmieścić iskandery w obwodzie kaliningradzkim.

Rosja widzi "rosnące szanse" na zakończenie wojny w Syrii. Waszyngton odwrotnie

Moskwa widzi "rosnące szanse" na międzynarodowe porozumienie ws. rozwiązania konfliktu w Syrii i wspólną walkę z Państwem Islamskim - stwierdził rosyjski dyplomata cytowany przez agencję Reutera. Słowa te potwierdził następnie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Tymczasem sekretarz stanu USA John Kerry w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" stwierdził, że wojskowe wsparcie ze strony Rosji dla prezydenta Baszara el-Asada może zwiększyć groźbę konfrontacji z siłami walczącymi w Syrii z Państwem Islamskim.

Kerry: rosyjska broń w Syrii dla obrony własnych sił

- W tej chwili nasi eksperci wojskowi oceniają, że poziom i typ uzbrojenia rosyjskich jednostek powietrznych (w Syrii) wskazuje na ich obronny charakter - powiedział we wtorek John Kerry. Sekretarz stanu USA przyznał jednak, że Waszyngton wciąż nie wie, "jakie Rosja ma intencje".

"Nie ma powodów, by nie przetestować" Putina w sprawie Syrii

Chociaż przywódca Rosji Władimir Putin dąży do ocalenia syryjskiego reżimu, to prezydent USA Barack Obama powinien spróbować nawiązać z nim współpracę, by położyć kres wojnie i zwalczać Państwo Islamskie - pisze w poniedziałek "New York Times".

Kerry: Rosjanie chcą rozmawiać o Syrii

Rosja zaproponowała Stanom Zjednoczonym rozmowy na szczeblu wojskowym w sprawie konfliktu w Syrii - poinformował sekretarz stanu USA John Kerry po rozmowie telefonicznej z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Sekretarz stanu USA dodał, że propozycję Ławrowa przedstawił zarówno Białemu Domowi, jak i Pentagonowi.

Rosja: nie planujemy baz w Syrii, ale "wszystko może się zdarzyć"

- Na chwilę obecną nie ma planów budowy bazy lotniczej w Syrii, ale wszystko może się zdarzyć - oznajmił zastępca Szefa Sztabu Generalnego Nikołaj Bogdanowski. Odniósł się w ten sposób do doniesień płynących z Zachodu, że rośnie strumień rosyjskiego wsparcia dla sił rządowych. Amerykanie przyznali tymczasem, że ich program wsparcia dla walczących z reżimem rebeliantów nie idzie tak, jakby tego chcieli.

Trzy telefony w 10 dni. Gorąca linia Kerry - Ławrow

Sekretarz stanu USA John Kerry kolejny raz zadzwonił we wtorek do szefa rosyjskiego dyplomacji Siergieja Ławrowa oczekując wyjaśnień ws. wzmacniania obecności wojskowej Rosji w Syrii. Biały Dom nie wyklucza, że dojdzie do kontaktu także na poziomie głów państw.

Generał z USA: Rosjanie nadrabiają straty, 1/3 Polski w zasięgu ich rakiet przeciwlotniczych

- Przewaga, jaką mieliśmy w powietrzu, kurczy się - stwierdził dowódca lotnictwa USA w Europie, generał Frank Gorenc, dodając, że Rosjanie w "alarmującym" tempie nadrabiają straty. Wojskowy podkreślił rolę bardzo niebezpiecznej rosyjskiej obrony przeciwlotniczej. Generała martwią zwłaszcza obwód kaliningradzki i Krym, które mają być bardzo silnie bronione. Co więcej, z tego pierwszego Rosjanie są w stanie sięgnąć rakietami nad znaczną część Polski.

"Potężny atak hakerski" na strony Kremla

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałkowy wieczór, że dzień wcześniej doszło do "potężnego ataku" na stronę prezydenta Federacji Rosyjskiej oraz na stronę Państwowej Komisji Wyborczej.

Obama: rosyjskie poparcie dla Asada skazane na porażkę

Zdaniem prezydenta USA zaangażowanie militarne Rosji może uniemożliwić osiągnięcie politycznego rozwiązania, mającego na celu zakończenie wojny domowej w Syrii. Barack Obama uważa, że rosyjskie poparcie udzielane prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi jest "skazane na porażkę".