Rosja - UE

Rosja - UE

"Główny cel Rosji to zachować teraz twarz"

Mnożą się dezercje syryjskich generałów i Rosja przygotowuje się do zasadniczej zmiany sytuacji w Syrii, gdzie era Baszara el-Asada zdaje się zmierzać ku końcowi. Oswaja się z myślą, że jej wieloletni sojusznik stanie się krajem bez reżimu dynastycznego - twierdzą eksperci.

Rosja poparła plan dla Syrii. Po pół roku

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow potwierdził w czwartek poparcie Rosji dla porozumienia genewskiego z czerwca tego roku, wzywającego władze w Damaszku i powstańców do powołania rządu tymczasowego. Jednak obie strony syryjskiego konfliktu je odrzucają.

"Trotyl na wraku tupolewa"

"Polacy, którzy badali wrak samolotu, odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych" - tak brzmiało pierwsze i jedyne zdanie leadu artykułu, który 30 października ukazał się na pierwszej stronie "Rzeczpospolitej". I który rozpalił Polskę. Tego, czy było prawdziwe, dowiemy się zapewne dopiero za kilka miesięcy, kiedy prace zakończą biegli.

"Słuchajcie, nikt nie wygra tej wojny". Szef MSZ Rosji o Syrii

W Syrii nie zwycięży żadna ze stron konfliktu - powiedział szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, cytowany w sobotę przez Reutera. Nawet gdyby Chiny i Rosja próbowały przekonać prezydenta Baszara el-Asada do oddania władzy, nie przyniosłoby to skutku - dodał.

Wszystkie działania ws. zwrotu wraku. MSZ publikuje kalendarium

MSZ opublikowało kalendarium rozmów politycznych oraz działań podejmowanych na rzecz zwrotu wraku polskiego samolotu. - Po katastrofie smoleńskiej rząd podjął wszelkie możliwe działania na rzecz zwrotu wraku samolotu Tu-154M, w tym na najwyższych szczeblach, wspierając stanowisko prokuratury podczas rozmów politycznych z Rosją - oświadczył resort.

Ashton rozmawiała z Ławrowem o wraku Tu-154

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton na marginesie czwartkowo-piątkowego szczytu UE-Rosja poruszyła kwestię powrotu do Polski wraku TU-154, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem. Prosił ją o to szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Ruszyła budowa South Stream. Sukces Rosji na przekór UE

W obecności Władimira Putina uroczyście rozpoczęto budowę wielkiego gazociągu South Stream. Nową magistralą ma być tłoczony do Europy, z pominięciem Ukrainy, gaz z Rosji i Azji Środkowej. Budowa jest sukcesem Rosji i porażką UE, która promuje konkurencyjny projekt Nabucco.

Miedwiediew: Rosja nie zmniejszy swoich rezerw w euro

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew podkreślił we wtorek w Paryżu, że Rosja mimo kryzysu strefy euro nie planuje redukcji swoich rezerw w unijnej walucie. Szef rządu ponownie skrytykował Francję za wsparcie dla syryjskiej opozycji.