Rosja - UE

Rosja - UE

Rosja nie chce unijnych ziemniaków. "Złamanie norm"

1 kwietnia Rosja wprowadza zakaz importu sadzeniaków ziemniaka z krajów Unii Europejskiej - poinformowała rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). Media donoszą też, że zakaz może objąć także ziemniaki spożywcze. Decyzje te nie mają dla Polski większego znaczenia, bo eksport tych towarów z Polski na rynek rosyjski jest niewieki.

Rosja wpisuje więcej Amerykanów na czarną "listę Ławrowa"

Rosyjskie MSZ zwiększyło z 11 do 71 liczbę obywateli Stanów Zjednoczonych, którym zakazano wjazdu do Rosji na podstawie tak zwanego "prawa Heroda" - informuje w poniedziałek dziennik "Wiedomosti". Ustanowiono je w odwecie za uchwalenie przez Kongres USA ustawy Magnitskiego.

Wojsko: wrak tupolewa można przewieźć lądem

Istnieje techniczna możliwość sprowadzenia wraku tupolewa do Polski drogą lądową - ustalili logistycy z Bydgoszczy. - Grupa rekonesansowa potwierdza taką możliwość. Nie jest to jednak decydujące - poinformował ppłk. Marek Chmiel.

Ziemniaki z Unii nie wjadą do Rosji?

Rosja od 1 kwietnia może zabronić importu sadzeniaków ziemniaka z krajów Unii Europejskiej - informuje agencja Interfax, powołując się na szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergieja Dankwerta.

Kryzys i łupki straszą Gazprom. Plan Putina: szaleństwo czy cynizm?

Czarne chmury zbierają się nad Gazpromem. Koncern traci finansowo, stracić też może nie tylko poszczególnych klientów, ale nawet całe regionalne rynki. Przyczyną jest kryzys w Europie i spadek popytu na gaz oraz liberalizacja energetycznego rynku unijnego. Dobić giganta mogą łupki – choć tu akurat wiele zależy od decyzji administracji Baracka Obamy. Tymczasem, jakby nie dostrzegając problemów, Władimir Putin pcha Gazprom ku nowym wielomiliardowym inwestycjom. Co więcej, inwestycjom nieopłacalnym ekonomicznie.

Rosja: Polska może zaskarżyć odmowę zwrotu wraku

Jeśli Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej odmówi Polsce wydania wraku Tu-154M przed zakończeniem swojego śledztwa, to strona polska ma prawo zaskarżyć tę decyzję w Prokuraturze Generalnej FR, a jeśli ta ją podtrzyma, to również w sądzie w Rosji - poinformował we wtorek przedstawiciel Komitetu Śledczego Rosji, generał Gieorgij Smirnow.

"Gazela" połączyła Czechy z Rosją. Przez Nord Stream

Otwierając w poniedziałek gazociąg Gazela o długości 166 km, który połączył rosyjski Nord Stream z siecią czeską, premier Petr Neczas powiedział, że dzięki wspomnianej inwestycji Czesi wkraczają w nowy etap bezpieczeństwa energetycznego.

Wytyczają ostatnią trasę tupolewa

Kiedy wrak Tu-154M rozbitego w Smoleńsku wróci do Polski, nadal nie wiadomo. Wojsko zaczęło już jednak szykować ostatnią podróż tupolewa. Kilometr po kilometrze trasa ze Smoleńska do Polski jest mierzona i analizowana. Opracowany jest plan przewiezienia tysięcy fragmentów samolotu do kraju.

"Duma do rozwiązania". Zebrali 100 tys. podpisów

Opozycyjna "Nowaja Gazieta" zebrała 100 tys. podpisów pod żądaniem przedterminowego rozwiązania Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji. Akcja to odpowiedź na uchwalenie przez Dumę ustawy zakazującej Amerykanom adopcji rosyjskich dzieci. Tyle podpisów obywateli jest wymagane do tego, aby izba zajęła się petycją.

Wojskowi ruszyli w 5-dniową podróż do Smoleńska. Sprawdzą, jak przewieźć wrak

Wojskowi logistycy wyjechali dziś o godz. 8 rano do Smoleńska, by ustalić szczegóły techniczne sprowadzenia w przyszłości do Polski wraku prezydenckiego tupolewa. Do Smoleńska będą jechali wyznaczoną trasą przez pięć dni. Szóstego wrócą do Polski. Zespół jest złożony z czterech specjalistów z jednostki podległej Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

Wojskowi jadą do Smoleńska. Sprawdzą, jak przetransportować wrak

Czterej wojskowi logistycy, którzy w środę jadą do Smoleńska, mają wybrać najdogodniejszą formę przetransportowania wraku Tu-154M, gdy strona rosyjska przekaże go Polsce. Ostateczne decyzje w sprawie sposobu transportu zapadną jednak już po tym, jak Rosjanie przekażą szczątki stronie polskiej.

UE chce prześwietlić rosyjskie ropociągi

Komisja Europejska poprosiła Transnieft, państwowy koncern zarządzający wszystkimi rurociągami naftowymi w Rosji, o udostępnienie jej jego planów inwestycyjnych. Transnieft jeszcze nie odpowiedział na prośbę KE, argumentując, że musi ją skonsultować z MSZ.

Antyamerykańskie "prawo Heroda" weszło w życie

Kontrowersyjna ustawa, która zakazuje Amerykanom adopcji dzieci rosyjskich, podpisana 28 grudnia przez prezydenta Rosji Władimira Putina, weszła w życie. Zdaniem analityków to najbardziej nieprzyjazny akt prawny Moskwy wobec Waszyngtonu od czasu zimnej wojny.

"Albo rozwiązanie polityczne, albo piekło"

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oraz specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej Lakhdar Brahimi uważają, że pomimo pogarszającej się sytuacji polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii jest nadal możliwe. - Alternatywą jest piekło - ostrzegł Brahimi.