Ropa naftowa

Ropa naftowa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 48 dolarów za baryłkę, a benzyna zdrożała o 6,8 proc. w reakcji na szalejącą burzę tropikalną Harvey w Teksasie, co spowodowało zmniejszenie produkcji ropy i konieczność zamknięcia rafinerii w tym regionie - podają maklerzy.

Ceny ropy rosną na giełdach, a na stacjach drożeje paliwo. Wszystko przez to, że po raz pierwszy od 15 lat producenci ropy nienależący do Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC) doszli do porozumienia. W sobotę wieczorem potwierdzili decyzję o redukcji wydobycia od 1 stycznia o blisko 560 tys. baryłek dziennie - powiedział minister Kataru ds. energetyki i przemysłu Muhammad ibn Salih as-Sada. To złe wieści dla kierowców.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują o ponad 1 procent. Surowiec zaliczy kończący się tydzień jako "spadkowy" - ze zniżką cen o 4,7 proc., po raz pierwszy od ponad miesiąca - podają maklerzy.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 1,5 proc. Zapasy surowca w USA są coraz wyższe. Zbliża się spotkanie producentów ropy w Dosze - podają maklerzy.

W dwóch libijskich portach zaatakowanych w tym tygodniu przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) pożary trawią siedem zbiorników z ropą - poinformował rzecznik Straży Instalacji Naftowych Ali al-Hassi.

Ceny ropy na rynkach światowych spadają. Za baryłkę ropy WTI należy zapłacić już tylko 36,20 dolarów. To efekt rozczarowania inwestorów decyzją OPEC. Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że niskie ceny utrzymają się również w 2016 r.

Reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada utracił na rzecz Państwa Islamskiego kontrolę nad ostatnim dużym polem naftowym w kraju - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. W okolicach pól Dżazal cały czas dochodzi do starć. "Reżim utracił ostatnie pole naftowe w Syrii" - podkreśliła organizacja w oświadczeniu.

Niższe ceny ropy są idealne dla konsumentów, ale katastrofalne dla pracowników przemysłu naftowego. Największe przedsiębiorstwa planują redukcję zatrudnienia. Teraz masowe zwolnienia ogłosił amerykański Halliburton.

Kazachstan poinformował w czwartek, że zawiesza na 45 dni import z Rosji benzyny i oleju napędowego, których zakup stał się korzystniejszy niż paliw krajowych z racji spadku wartości rubla. Astana chce chronić w ten sposób swój rynek wewnętrzny.