Resort zdrowia

Resort zdrowia

300 poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych ma zapewnić opiekę młodym ludziom. Ministerstwo Zdrowia od miesięcy pracuje nad tym pomysłem - teraz pada termin powstania takich placówek - a razem z nim pojawia się światełko w tunelu dla psychiatrii dziecięcej, która jest w zapaści. Materiał magazynu "Polska i Świat”.

Szpitale psychiatryczne dla dzieci pękają w szwach. Lekarze rozkładają ręce, bo brakuje łóżek - ale część z dzieci nie musiałaby trafić na oddział, gdyby wcześniej udzielono im fachowej pomocy. Terapeutów brakuje, a poradnie są przepełnione. Ministerstwo Zdrowia ma pomysł, jak rozłożyć lekarskie siły w psychiatrii dziecięcej, ale na razie wszystko dobrze wygląda tylko na papierze. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Wszyscy lekarze z oddziału dla dzieci i młodzieży Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku złożyli wypowiedzenia. Sytuacja jest kryzysowa, choć rozmowy jeszcze trwają. Zła sytuacja to efekt wieloletniego niedofinansowania szpitala i fatalne warunki pracy i leczenia. - Przerażające, bo mamy XXI wiek, mamy Europę Środkową, a warunki urągają godności - oceniła doktor Barbara Remberk, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Brak refundacji pomp insulinowych to spory problem i olbrzymi koszt dla pacjentów chorych na nowotwór trzustki. Po usunięciu narządu pompa znacznie ułatwia życie, ale nie wszystkich może być na to stać. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Minister Zdrowia powołał Andrzeja Kochańskiego na nowego krajowego konsultanta do spraw genetyki. Profesor dał się poznać jako przeciwnik in vitro, które nazywa "szkodliwą metodą". - Jego publiczne wystąpienia świadczą o bardzo ultrakatolickich poglądach, tak dalece okopanych, że mijają się z wiedzą merytoryczną - oceniła poprzednia krajowa konsultant profesor Maria Sąsiadek. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju poinformowała w środę, że ograniczyła przyjęcia do oddziału pediatrycznego. Od 4 listopada prace oddziału zostaną zawieszone. Z kolei od grudnia pracę ma wznowić oddział onkologii i hematologii w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. - Sama myśl, że ten oddział mógłby przestać istnieć, nie daje spać - powiedziała jego ordynator, Katarzyna Machnik.

W Polsce lepiej na raka nie chorować i lekarze mówią to wprost. Kolejki są długie, a pacjentów ciągle przybywa. Z polską służbą zdrowia od miesięcy mierzą się Jan Dudziec i Agnieszka Jastrzębska-Sobolewska. Opowiadają o codziennej walce z systemem i o tym, jak upokarzająca może być dla pacjenta ta walka. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

80 procent czasu lekarz marnuje na biurokrację. Wystarczy asystent, który będzie towarzyszył białemu personalowi i przejmie ten ciężar. Tę rolę mogą pełnić studenci ostatnich lat, ludzie po wszelkich studiach - mówiła w "Faktach po Faktach" Alicja Chybicka. - O 50 procent studentów na kierunkach lekarskich więcej i zachęty do pozostania w Polsce - takie rozwiązania problemów kadrowych w ochronie zdrowia przedstawił wiceminister zdrowia w rządzie PiS Janusz Cieszyński.

Cztery lata temu Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało wielkie zmiany. Lista propozycji była długa – między innymi likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, przejęcie finansowania przez budżet czy wprowadzenie sieci szpitali. Magazyn "Polska i Świat" sprawdził, jak pacjenci i lekarze odczuli rządy Prawa i Sprawiedliwości.

Prawie co trzeci aktywny zawodowo lekarz w Polsce ma ponad sześćdziesiąt lat - informuje Naczelna Izba Lekarska. Młodzi medycy coraz rzadziej chcą pracować w publicznych szpitalach - wybierają prywatne placówki albo wyjazd za granicę. - W całej Polsce dzięki emerytom to służba zdrowia w ogóle funkcjonuje - podkreśla Krzysztof Rusin, lekarz specjalista położnictwa i ginekologii. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Najwyższa Izba Kontroli wydała krytyczny raport o sieci szpitali. Wprowadzany przez poprzedniego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła system miał oddłużyć placówki i zapewnić pacjentom dostęp do opieki medycznej. NIK przyjrzała się efektom wprowadzonych zmian. Materiał magazynu "Polska i Świat".