Prawo telekomunikacyjne

Prawo telekomunikacyjne

Telefony "na kartę" dzielą Europę. Sprawdź, jak wygląda to u naszych sąsiadów

W 10 na 28 państw Unii Europejskiej istnieje obowiązek rejestracji telefonicznych kart pre-paid, czyli popularnych starterów do komórek „na kartę”. W Polsce telefon na kartę możemy kupić nie podając żadnych danych. Rząd planuje w ramach ustawy antyterrorystycznej wprowadzić przepisy, które będą pozwalały na sprzedaż takich numerów tylko po okazaniu dokumentu tożsamości.

Aukcja LTE. Polkomtel i Play piszą do prezydenta

O zbadanie konstytucyjności projektu rozporządzenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji mającego na celu szybsze zakończenie aukcji częstotliwości LTE apelują Polkomtel i Play w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

Niedozwolone praktyki Multimedia Polska. 600 tys zł kary od UOKiK

Opłacenie faktury nie oznacza automatycznej zgody konsumenta na przyjęcie nowej oferty. Jak ustalił UOKiK, takiej praktyki dopuściła się firma Multimedia Polska, która włączała dodatkowe usługi bez zgody konsumentów, jednostronnie zmieniając w ten sposób umowę. Urząd nałożył na spółkę karę ponad 630 tys. zł.

Rusza wojna o częstotliwości. "Wynik wpłynie na jakość naszego życia"

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił aukcję łącznie na 19 rezerwacji częstotliwości z pasm 800 MHz i 2,6 GHz. Operatorzy zainteresowani udziałem w aukcji mają złożyć oferty wstępne do 13 lutego 2014 roku - podał UKE w komunikacie. - Wyniki aukcji i to, w jaki sposób te częstotliwości zostaną następnie wykorzystane, wpłynie na jakość naszego życia - mówi szefowa urzędu.

KRRiT ostrzega przed fałszywymi wezwaniami do opłat

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przestrzega przed rozsyłanymi na terenie kraju pismami ws. rzekomych nowych zasad opłacania abonamentu. Pisma opatrzone są podpisem przewodniczącego rady Jana Dworaka oraz logo KRRiT i Krajowego Rejestru Długów.

Porozmawiają o internecie. Na drugim Kongresie Wolności

W Warszawie odbędzie się dziś drugi Kongres Wolności w Internecie, organizowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Uczestnicy kongresu - przedstawiciele władz, organizacji pozarządowych i biznesu - będą rozmawiać o możliwych zmianach w prawie unijnym i polskim, zwiększających swobodę i bezpieczeństwo użytkowników w internecie.

Obcokrajowcy mogą wwozić komórki do Korei Północnej

Władze komunistycznej Korei Północnej złagodziły niektóre restrykcje dotyczące używania telefonów komórkowych przez cudzoziemców. Pozwolono m.in. by zagraniczni goście przywozili ze sobą własne telefony, ale wciąż nie będą mogli dzwonić z nich do Korei Południowej ani do mieszkańców Korei Północnej.

ONZ szykuje cenzurę internetu? Głosowanie za kilka dni 

Szykuje się kolejna bitwa o wolność internetu - alarmują internauci na całym świecie. Chodzi o zmiany w traktacie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), jednej z agend ONZ. Część nowych propozycji dotyczy kontroli sieci, co może doprowadzić do faktycznej cenzury internetu. Konferencja, na której 193 kraje mają przyjąć dokument, odbędzie się za zamkniętymi drzwiami w grudniu w Dubaju. Polska zapowiedziała, że nie zgodzi się na przyjęcie kontrowersyjnych zapisów umowy.

Play startuje w przetargu na LTE

P4, operator sieci Play chwali się, że w ciągu roku zwiększył grupe klientów o 26%, teraz jest ich ponad 8 milionów. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy komórki z logo Play kupiło 400 tysięcy osób. Play jako najmniejszy z operatorów korzysta z preferencyjncyh stawek MTR, czyli opłat za kończenie połączeń między rozmówcami z różnych sieci.

USA nie oddadzą internetu

Waszyngton oficjalnie potwierdził, że będzie opierał się próbom przekazania kontroli nad internetem do ONZ - pisze BBC, powołując się na dokumenty przesłane przez USA do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Większej regulacji sieci chciałyby Rosja, Chiny i Indie.