Polski węgiel

Polski węgiel

Ministerstwo Aktywów Państwowych podało najnowsze dane dotyczące importu węgla z Rosji. Z odpowiedzi przesłanej senatorowi Koalicji Obywatelskiej Krzysztofowi Brejzie wynika, że w okresie od stycznia do listopada ubiegłego roku do Polski sprowadzono blisko 9 milionów ton surowca z tego kierunku.

Transformacja energetyczna kosztowałaby Polskę około 900 miliardów euro, a podczas rozmów o ramach finansowych w Unii Europejskiej proponowano kwoty rzędu około 5 miliardów euro - mówił w Londynie Tomasz Dąbrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, cytowany przez "Financial Times".

Sejm przyjął w piątek ustawę, umożliwiającą wypłatę 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla dla ponad 24 tysięcy osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy - głównie dla wdów i sierot po górnikach. Budżet państwa przeznaczy na te świadczenia 240,8 miliona złotych.

Wzrosną pensje górników w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Spółka od czerwca zwiększy fundusz wynagrodzeń o 7 procent, co oznacza, że na płace będzie przeznaczała o około 187 milionów złotych więcej niż do tej pory. Pracownicy dostaną też jednorazowo około 370 milionów złotych, które utracili z powodu wprowadzonych wcześniej oszczędności.

Szykuje się rekordowy rok pod kątem importu węgla z obwodu kaliningradzkiego. Do końca roku do Polski ma wjechać około 2,75 miliona ton węgla z Kaliningradu. Jeśli prognozy się sprawdzą będzie to najlepszy wynik od 2004 roku.

Górnicy są społecznością wyjątkową, tak jak wyjątkowy jest ich zawód – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników centralnych uroczystości z okazji Dnia Górnika w Bełchatowie. Zdaniem premier Beaty Szydło, "podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo". Z kolei minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uważa, że "każdy, kto próbuje ograniczyć wydobycia węgla brunatnego działa na szkodę Polski".

Ponad 1,6 miliardów złotych zysku netto wypracowało w ciągu trzech kwartałów tego roku polskie górnictwo węgla kamiennego. Dzięki wzrostowi cen węgla kopalnie zwiększyły przychody o 22 procent, przy spadku produkcji o około 6 procent, czyli ponad 3 milionów ton - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).