Polski węgiel

Polski węgiel

Polska zlikwiduje kopalnie do roku 2049 roku - ogłosił rząd. Ta zapowiedź ma być wyjściem na przeciw unijnym planom neutralności klimatycznej. Plan opiera się jednak na państwowym wsparciu, a to rodzi problem na linii Warszawa - Bruksela. Jak podaje "Rzeczpospolita", jest bardzo mało prawdopodobne, że Komisja Europejska zgodzi się na takie wsparcie. Jacek Tacik.

Jest porozumienie, choć na Śląsku nie ma radości, bo kompromis z rządem oznacza dla górników jedno - koniec kopalni. Za 29 lat wydobycia nie będzie. Do tego czasu państwo będzie do kopalń dopłacać, o ile zgodzi się na to Komisja Europejska. Jacek Tacik.

Związkowcy wysypali w poniedziałek węgiel w biurach poselskich przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości na Śląsku. - Przyszliśmy zaprotestować przeciwko polityce rządu, przeciw temu, że tyle ton węgla się sprowadza, nie tylko z Rosji. Polityce samorządów, które eliminują węgiel z życia publicznego - mówił szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek. Jak wyjaśniono, związkowcy oczekują "pilnych działań rządu".

Rosnące koszty wydobycia, zwiększające się zwały niesprzedanego surowca i import tańszego węgla z zagranicy. To problemy, które trawią całą branżę górniczą. Jak wynika z informacji "Rzeczpospolitej", od stycznia do listopada 2019 roku krajowy sektor górnictwa węgla kamiennego zanotował łączną stratę netto wynoszącą ponad 460 milionów złotych.