Polski węgiel

Polski węgiel

Przez dwie godziny kilkudziesięcioosobowa grupa demonstrantów blokowała torowisko w Katowicach. W ten sposób górnicy, związkowcy i mieszkańcy miast sprzeciwiali się likwidacji kopalń. Ruch na odcinku, gdzie trwa protest, został na czas protestu wstrzymany.

"Prezes Kompanii Węglowej i dyrektorzy kopalń zakazali organizowania w niedzielę mszy świętych dla protestujących pod ziemią górników" – alarmuje śląsko-dąbrowska Solidarność. - To zupełna nieprawda i nadużycie - broni się węglowa spółka. - Ze względów bezpieczeństwa msze nie mogą się odbyć na dole, ale nic nie stoi na przeszkodzie by odbyły się na powierzchni - tłumaczy Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.

Dzisiaj rozpoczynają się masówki we wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej. Będą trwały na wszystkich zmianach. W akcji protestacyjnej pod ziemią przebywa łącznie w czterech kopalniach około 1,3 tys. osób - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej “Solidarności”. - Zabójstwo kopalń, to będzie zabójstwo całego regionu. Bez tych kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy nastąpi katastrofa - mówił Grzesik.

Reforma polskiej branży węglowej to jedno z najważniejszych zadań stojących przed rządem premier Kopacz. - Trzeba przygotowywać kopalnie do wygaszania, utorować drogę do rentownej Kompanii Węglowej - mówi w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, szef Rady Gospodarczej przy Premierze i europoseł. Dodał, że chciałby, aby do zespołu ekspertów z dziedziny energetyki dołączył były wicepremier Janusz Steinhoff. - To człowiek, który zmierzył się z restrukturyzacją górnictwa i wie, jakie są bariery tego typu przedsięwzięć w dużych sektorach - przekonuje Lewandowski.

Rada nadzorcza Kompanii Węglowej (KW) powołała w piątek Krzysztofa Sędzikowskiego na nowego prezesa spółki – podały służby prasowe Kompanii. Od tygodnia Sędzikowski pełnił obowiązki prezesa KW jako oddelegowany członek jej rady nadzorczej.

Śląsk potrzebuje „pomnika społecznego porozumienia” dla ratowania górnictwa - mówił podczas niedzielnej mszy barbórkowej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wezwał do działania i determinacji rządzących, szefów spółek węglowych i związkowców.

Do pracowników Jastrzębskich Zakładów Remontowych (JZR) protestujących pod ziemią w kopalni "Budryk" dołączyły kolejne dwie kopalnie - informuje związek zawodowy Sierpień 80". W ten sposób górnicy sprzeciwiają się zwolnieniu 455 osób. Co prawda JSW, do której należą JZR proponuje im możliwość zatrudnienia w innej ze swoich spółek, lecz na innych - zdaniem pracowników - gorszych warunkach.

Prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras wyraził nadzieję, że z pomocą nowego pełnomocnika rządu ds. górnictwa uda się uratować płynność tej spółki po fiasku emisji euroobligacji. Potwierdził też, że niemal przesądzona jest sprzedaż kilku kopalń Węglokoksowi.

Dotychczasowy program naprawczy Kompanii Węglowej jest już nieaktualny – wynika z informacji zarządu spółki przekazanych przez związki zawodowe. Powód to fiasko jednego z zakładanych źródeł finansowania: spółka nie wyemituje euroobligacji.