Polski węgiel

Polski węgiel

Ministerstwo Gospodarki ignoruje problem zanieczyszczonego powietrza. Eksperci i ekolodzy bezskutecznie apelują o zakaz sprzedaży gospodarstwom domowym trujących gatunków węgla – donosi "Gazeta Wyborcza".

Kompanii Węglowej zależy, by jej cztery kopalnie przewidziane do przeniesienia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, trafiły tam do końca kwietnia. Prezes KW Krzysztof Sędzikowski ma nadzieję, że do tego czasu przyjęte zostaną umożliwiające to rozporządzenia.

Wszystkie cztery kopalnie Kompanii Węglowej (KW) przeznaczone do przeniesienia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń powinny tam trafić do końca kwietnia. - Dokonujemy wszelkich operacji formalno-prawnych które są niezbędne aby ten proces przeprowadzić. Póki co, jest on przeprowadzony zgodnie z harmonogramem tak jak planowaliśmy podczas podpisywania porozumień - zapewnia Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.

Zespół doradców spółki Tauron, powołanych do analizy aktywów kopalni Brzeszcze, na podstawie przeprowadzonego pierwszego etapu analiz zarekomendował ścieżkę nabycia tych aktywów zgodnie z wariantem zakładającym ich przejęcie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Sejmowa komisja gospodarki odrzuciła w środę projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych, zgłoszony przez PiS, mający zapobiegać kupowaniu przez jednostki budżetowe węgla z Rosji. Urząd Zamówień Publicznych poinformował, że projekt jest niezgodny z prawem UE.

Związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej sprzeciwiają zwiększeniu liczby pracowników firm zewnętrznych w kopalniach spółki. Zgodnie z planami zarządu liczba ta ma wzrosnąć w ciągu najbliższych 5 lat do poziomu ponad 7,2 tys. pracowników. W tym samym czasie liczba pracowników KW ma zmniejszyć się o ok. 8,8 tys. osób w wyniku naturalnych odejść.

Gliwicka prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie niedawnego strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW). Zbada, czy organizatorzy protestu nie złamali przepisów Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zarząd JSW powtarzał, że strajk był nielegalny.

Nowa Kompania Węglowa, w której ma się znaleźć 11 kopalń w 2017 r. ma mieć 2 mld zysku EBITDA i sprzedawać rocznie 28 mln ton węgla - wynika z biznesplanu, który został w poniedziałek przedstawiony w ministerstwie skarbu państwa. Będzie to możliwe dzięki wydzieleniu nierentownych kopalń, dostosowaniu się do potrzeb rynku i optymalizacji kosztów wydobycia.

W piątek zakończył się strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Parafowano porozumienie między zarządem spółki, a związkami zawodowymi. Teraz musi zaakceptować ją tylko rada nadzorcza. Jeśli tak się stanie, to górnicy wrócą do pracy, a prezes Jarosław Zagórowski złoży dymisję.