Parlament Europejski

Parlament Europejski

Europoseł Ryszard Czarnecki na konferencji prasowej w Warszawie oznajmił, że nie będzie oficjalnej delegacji Parlamentu Europejskiego na pogrzeb Borysa Niemcowa. Wiceprzewodniczący PE zasugerował, że jest to efekt postępowania władz rosyjskich, które niedawno odmówiły wjazdu dwóm przedstawicielom PE do tego kraju.

Papież Franciszek powrócił we wtorek po południu do Rzymu ze Strasburga, gdzie w trakcie 4-godzinnej wizyty odwiedził Parlament Europejski i Radę Europy. W przemówieniu skierowanym do europosłów powiedział, że "kieruje orędzie nadziei i zachęty do obywateli Europy". To drugi raz w historii, kiedy głowa Kościoła rzymskokatolickiego zabrała głos w unijnym parlamencie. 26 lat temu przemówienie w PE wygłosił Jan Paweł II.

W nowej unijnej perspektywie finansowej polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na bezpośrednie wsparcie o łącznej wartości ok. 20 mld euro - to czterokrotnie więcej niż w latach 2007-2013, kiedy wydano na to 5 mld euro - podała przyszła komisarz UE Elżbieta Bieńkowska.

Teka przyszłej unijnej komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbiety Bieńkowskiej może zostać rozszerzona o politykę kosmiczną - wynika z nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do nowej Komisji Europejskiej.

Parlament Europejski wybrał we wtorek Jean-Claude'a Junckera na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. W tajnym głosowaniu poparło go 422 europosłów, przeciw było 250. Juncker potrzebował co najmniej 376 głosów z 751-osobowego PE.

Polityczny sezon ogórkowy nabrał w środę europejskich rumieńców. Hashtagi #Korwin i #KorwinMikke rozgrzały letnie o tej porze portale społecznościowe. Jak internauci przyjęli debiut Janusza Korwin-Mikkego w Parlamencie Europejskim?

Posłanka do Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS Anna Fotyga ma zostać przewodniczącą podkomisji bezpieczeństwa i obrony w Parlamencie Europejskim - potwierdziły w środę źródła we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, został wybrany na jednego z czternastu wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Jego kandydaturę na stanowisko wystawiła frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS. - Będę pracował dla dobra ojczyzny, bo to jest mój główny cel w europarlamencie - deklaruje polityk.

- Teraz czekają nas trzy dni gadaniny, a potem 300 dni gadaniny - mówił Janusz Korwin-Mikke tuż po inauguracji ósmej kadencji Parlamentu Europejskiego. Wśród nowych europosłów znaleźli się m.in. Anna Fotyga (PiS) i Bogdan Zdrojewski (PO). - Żelazna zasada, to słuchać mądrzejszych od siebie - radził im Marek Migalski (PR), który pożegnał się z unijnym mandatem.