Parlament Europejski

Parlament Europejski

"Decyzja Parlamentu Europejskiego jest niczym więcej jak małostkową zemstą"

"Małostkową zemstą na Węgrzech" i "decyzją osiągniętą dzięki oszustwu" nazwał przegłosowanie w środę w Parlamencie Europejskim rezolucji uruchamiającej artykuł 7 traktatu unijnego wobec Węgier szef dyplomacji tego państwa. Peter Szijjarto przedstawił to stanowisko po posiedzeniu rządu na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Parlament Europejski uruchamia artykuł 7 wobec Węgier

Parlament Europejski zagłosował za rozpoczęciem wobec Węgier procedury określonej w artykule 7 unijnego traktatu. Za było 448 europosłów, przeciw 197, 48 wstrzymało się od głosu. To pierwszy raz, kiedy to europarlament rozpoczął procedurę artykułu 7. Inicjatorem podobnego procesu wobec Polski w grudniu 2017 roku była Komisja Europejska.

Budapeszt krytykuje unijną rezolucję. "Polowanie na czarownice"

Projekt rezolucji wzywającej do uruchomienia wobec Węgier artykułu 7 traktatu unijnego to "polowanie na czarownice", za którym stoją polityczne motywacje - przekonywał w poniedziałek w Brukseli rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs. W Parlamencie Europejskim ma odbyć się w tym tygodniu głosowanie w tej sprawie.

Borowski o nowej ordynacji wyborczej: poważniejsze jest tylko fałszowanie

Mamy do czynienia po prostu z konstytucyjną grupą przestępczą, która chce zawłaszczyć państwo - stwierdził w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marek Borowski. Senator niezrzeszony krytykował sposób uchwalania przez Prawo i Sprawiedliwość kolejnych ustaw. Wezwał też, by partie opozycyjne utworzyły wspólne listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

"Manipulacje wyborcze są jak nunczako. Łatwiej trafić we własną głowę"

Po raz kolejny może się okazać, że manipulacje wyborcze są jak nunczako. To bardzo groźna broń, ale znacznie łatwiej trafić we własną głowę niż w głowę przeciwnika - ocenił doktor Jarosław Flis we "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego komentował nowelizację ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Jak ocenił, zmiana ta "przesuwa równowagę w zupełnie patologiczną stronę".

Jest data wyborów do europarlamentu. I są wątpliwości co do nowych przepisów

Nowela Kodeksu wyborczego zmieniająca ordynację do Parlamentu Europejskiego jest niezgodna z prawem europejskim, ponieważ wprowadza wysoki efektywny próg wyborczy - stwierdzili w czwartek senatorowie Platformy Obywatelskiej. W czasie ostatniego posiedzenia Senatu przed wakacjami poinformowano jednocześnie o dacie przeprowadzenia w Polsce przyszłorocznych wyborów do PE.

Premier krytykowany w europarlamencie. "Nie możemy po prostu odwrócić wzroku"

Podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego większość liderów frakcji parlamentarnych skrytykowała polski rząd za zmiany w wymiarze sprawiedliwości. - Mam nadzieję, że ubiegłotygodniowe wysłuchanie w Radzie Unii Europejskiej doprowadzi do kolejnych zmian w polskim ustawodawstwie i nie będzie tak, że 40 procent polskich sędziów zostanie zastąpionych - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.