Parlament Europejski

Parlament Europejski

Parlament Europejski przyjął w środę projekt zmian w prawie wyborczym, które przewidują m.in. wprowadzenie minimalnego progu wyborczego w całej Unii Europejskiej, a także sankcjonują wyznaczanie przez partie polityczne swoich kandydatów na szefa Komisji Europejskiej.

Liberalny bloger z Arabii Saudyjskiej Raif Badawi otrzyma nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego - zdecydowali w czwartek przewodniczący tej instytucji oraz liderzy grup politycznych. Rok temu Badawi został w swojej ojczyźnie skazany za "ośmieszanie islamu". Szef PE Martin Schulz zaapelował o zwolnienie wyróżnionego z więzienia. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Prezes partii KORWiN, europoseł Janusz Korwin-Mikke został ukarany przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego za zakłócenie przebiegu sesji PE, m.in. przez wznoszenie ręki w hitlerowskim geście. Polak został wykluczony z prac PE na 10 dni, straci też 10 diet.

- Jestem wzburzony, ponieważ ciągle mówi Pan (premier Cipras - red.) o reformach, ale nigdy nie zobaczyliśmy konkretnych propozycji tych reform - grzmiał podczas środowego posiedzenia PE Guy Verhofstadt, szef frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) w Parlamencie Europejskim. Dodał, że "to nie Pan, ani tym bardziej nie my zapłacimy za to rachunek, to zwykli Grecy będą płacić za Grexit".

Janusz Korwin-Mikke to jedna z najbardziej barwnych w Brukseli osób. Polski europarlamentarzysta, który kilka razy spowodował już wzburzenie u polityków z innych krajów, tym razem układał w czasie obrad parlamentu pasjansa. Sfotografował go brytyjski deputowany z Partii Pracy, Richard Corbett. "Mam podzielną uwagę" - odpowiedział na zarzuty kontrowersyjny polityk.

Parlament Europejski uchylił we wtorek immunitet Januszowi Korwin-Mikkemu, przychylając się do wniosku Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która chce pociągnąć europosła do odpowiedzialności karnej za spoliczkowanie Michała Boniego. Korwin-Mikke sam także głosował za uchyleniem immunitetu.

W obliczu zaangażowania Rosji w konflikt na Ukrainie UE nie może rozważać powrotu do normalnych relacji z Moskwą - oceniła komisja spraw zagranicznych europarlamentu w przyjętej rezolucji. Poparła też apel do Rosji o zwrot Polsce wraku Tu-154.

Europosłowie powinni mieć od przyszłego roku o 1500 euro miesięcznie więcej na utrzymanie biur, w tym pensje na asystentów - taką propozycję poparła komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego, aby walczyć z różnicami w pensjach asystentów "brukselskich" i krajowych. Zmianę muszą jeszcze przegłosować deputowani PE na środowym posiedzeniu plenarnym.