Parlament Europejski

Parlament Europejski

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wykluczył w środę z obrad greckiego eurodeputowanego Eleftheriosa Synadinosa, który dopuścił się obrażania Turków, i nakazał mu opuszczenie sali.

Parlament Europejski może zająć się kwestią uchwalenia rezolucji w sprawie sytuacji w Polsce. Na razie prace zostały jednak zawieszone. Konferencja przewodniczących PE nie podjęła decyzji i może wrócić do tematu dopiero za tydzień.

Prawie trzygodzinna debata w Parlamencie Europejskim dotycząca sytuacji w Polsce zakończyła się wymianą zdań pomiędzy premier Beatą Szydło a byłem belgijskim premierem i liderem liberałów w PE, Guy Verhofstadtem. Belg pytał, czy jej rząd zastosuje się do przyszłej opinii Komisji Weneckiej ws. działania Trybunału Konstytucyjnego. Szydło nie chciała jednoznacznie odpowiedzieć.

Pół godziny później niż planowano - o 16:30 - w Parlamencie Europejskim w Strasburgu rozpocznie się debata poświęcona aktualnej sytuacji w Polsce. Zgodnie z listą mówców udostępnioną przez PE, głos zabierze dziś m.in. premier Beata Szydło, ale także kilku polskich europarlamentarzystów. Transmisja z debaty w TVN24 oraz TVN24 Biznes i Świat. Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Premier Beata Szydło spotkała się w Strasburgu z polskimi deputowanymi do Parlamentu Europejskiego na pięć godzin przed debatą w europarlamencie. Premier stwierdziła, że w swoim wystąpieniu przedstawi fakty i wyjaśni wątpliwości, które pojawiają się u europarlamentarzystów. Po spotkaniu poseł PiS Tomasz Poręba stwierdził, że jest "zaskoczony kontrowersyjnym tonem wypowiedzi niektórych europarlamentarzystów". Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Na wtorek przewidziano początek debaty w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce. Głos ma w niej zabrać wiceszef Frans Timmermans, premier Beata Szydło, a także po trzech reprezentantów z każdej frakcji politycznej. W "Otwarciu dnia" wyjaśnialiśmy, co frakcje polityczne w europarlamencie myślą o polskim rządzie. Gościem był Paweł Sztawarz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Premier Beata Szydło we wtorek rano w Strasburgu, w gmachu Parlamentu Europejskiego, rozmawiała z przewodniczącym PE Martinem Schulzem przed debatą o sytuacji w Polsce. Jak powiedział Schulz, rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze. - Swoje zdanie zawsze podtrzymuję - podkreślił przewodniczący PE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Dziś w Parlamencie Europejskim debata o sytuacji w Polsce, w związku z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych. W debacie udział weźmie premier Beata Szydło, która zabierze głos dwa razy: pierwsze wystąpienie będzie otwierające, w drugim premier odniesie się do przebiegu dyskusji. Relacja z debaty w TVN24 Biznes i Świat.

Mam nadzieję, że wasze słowa i wasze działania pomogą złagodzić zachowanie partii Kaczyńskiego. Jednocześnie w żaden sposób nie powinno to wpłynąć negatywnie na mój kraj oraz polskich obywateli - zaznaczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas spotkania z eurodeputowanymi w Parlamencie Europejskim. Dodał, że przesadzone opinie w sprawie Polski są niepotrzebne.

- Każdy gest pokazujący gotowość polskich władz do poważnej rozmowy i tłumaczenia swego stanowiska jest lepszy niż pójście w zaparte - ocenił Donald Tusk, komentując spotkanie premier Beaty Szydło z szefem PE Martinem Schulzem. Przewodniczący Rady Europejskiej przyznał, że planowana w Parlamencie Europejskim debata o sytuacji w Polsce jest dla niego "szczególnie bolesna", a nasz kraj "nigdy nie był w takiej sytuacji".

Parlament Europejski przekazał w Strasburgu Nagrodę Sacharowa na ręce żony liberalnego blogera z Arabii Saudyjskiej. Sam wyróżniony Raif Badawi nie mógł odebrać nagrody, ponieważ przebywa w więzieniu, do którego trafił za "obrazę islamu". Ma otrzymać jeszcze 950 batów, choć ledwo przeżył pierwsze 50. Władze w Rijadzie zdecydowanie odrzucają apele o jego zwolnienie.

Polityka PiS stawia pod znakiem zapytania wizerunek Polski na forum międzynarodowym i nasz wpływ na politykę europejską – stwierdził Grzegorz Schetyna, minister spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. Zwrócił się do polityków PiS o zaprzestanie prowadzenia polityki "szukania wrogów i niszczenia niezależności instytucji".