Parlament Europejski

Parlament Europejski

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani ocenił, że wynik wyborów parlamentarnych we Francji, gdzie partia prezydenta Emmanuela Macrona zdobyła absolutną większość, wyraża pragnienie zmian i sprzeciw wobec populizmu.

Prezydent USA Donald Trump podczas piątkowej rozmowy telefonicznej z premier Wielkiej Brytanii Theresą May pogratulował jej zwycięstwa Partii Konserwatywnej w wyborach parlamentarnych i zapewnił, że oczekuje na współpracę. Szef Parlamentu Europejskiego przestrzega jednak, "Londyn nie powinien liczyć na taryfę ulgową" w sprawie negocjacji brexitowych.

- Węgry będą podtrzymywać surowe prawa migracyjne - zakomunikował w czwartek Janos Lazar, szef kancelarii premiera Viktora Orbana. Jak podkreślił, w tej sytuacji mur ustawiony na południowej granicy Węgier nie zostanie rozebrany. Stanowisko to jest odpowiedzią na przegłosowaną w tym tygodniu rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Węgier.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i przedstawiciel Malty, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, podpisali w środę w Strasburgu porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli Ukrainy. - Wracamy do europejskiej rodziny - powiedział obecny podczas ceremonii prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Komisja Europejska grozi rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa Unii Europejskiej krajom, które nie przyjęły do tej pory uchodźców w ramach programu relokacji. Na podjęcie odpowiednich działań mają one czas do czerwca. Jednym z wymienionych państw jest Polska. - Nie ma w tej chwili możliwości przyjmowania uchodźców - stwierdziła premier Beata Szydło.

Lista krajów podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy została odrzucona przez komisje Parlamentu Europejskiego. Spis został skopiowany z opracowania międzynarodowej organizacji do spraw walki z malwersacjami finansowymi - oceniają deputowani. Ich zdaniem, Komisja Europejska powinna mieć własne narzędzie oceny, czy dany kraj jest narażony na ryzyko przestępstw.

Na blisko 5 milionów euro Parlament Europejski ocenia straty w związku z fikcyjnymi posadami asystentów europosłów skrajnie prawicowego Frontu Narodowego - podała w czwartek AFP, powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Fikcyjną pracę mieli też wykonywać asystenci Marine Le Pen, kandydatki na prezydenta Francji.

Kongres polityczny Europejskiej Partii Ludowej (EPP) wybrał byłego wiceministra spraw zagranicznych, posła Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego na wiceszefa formacji - poinformował w środę na Twitterze przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.