Parlament Europejski

Parlament Europejski

Planowana na czwartek dyskusja w komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego na temat poszanowania państwa prawa w Polsce została przełożona na 22 marca - podały służby prasowe Parlamentu Europejskiego.

Liderka francuskiego Frontu Narodowego i kandydatka na prezydenta Francji straci połowę swej pensji oraz świadczenia przysługujące jej jako europosłance za nieprawidłowe wydanie 300 tysięcy euro z kasy europarlamentu - poinformowały źródła w PE.

W latach 2011-2012 Marine Le Pen płaciła członkom francuskiego Frontu Narodowego z unijnych pieniędzy, które przekazywał jej w postaci pensji i dodatków Parlament Europejski. Choć było to niezgodne z prawem, nie chciała ich oddać. Teraz PE zapowiedział odebranie jej aż 7 tys. euro miesięcznie. Kara finansowa zacznie obowiązywać w środę, chyba że Le Pen zapłaci kilkaset tysięcy euro sprzeniewierzonych pieniędzy - pisze agencja Reutera.

Zasiadający we frakcji socjalistów europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także reprezentant konserwatystów Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Polacy znajdą się w gronie 14 wiceprzewodniczących PE.

- Żadnych sankcji bez dowodów - powiedział nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, pytany w Strasburgu, czy poprze sankcje wobec Polski. Nie chciał komentować, czy jego wybór skomplikuje sytuację szefa RE Donalda Tuska, którego kadencja kończy się za kilka tygodni.