Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek: W życiu potrzebny jest wzniosły cel

Podczas mszy w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) papież Franciszek wezwał wiernych, by nie zadowalali się "wegetowaniem" i "dryfowaniem", ale patrzyli w niebo. Podążanie za Jezusem - mówił papież - wymaga opuszczenia wygodnych kanap i ciepła kominków.

Papież: nie gaśmy nadziei w sercach migrantów i uchodźców

Podczas spotkania z wiernymi w obchodzony w Nowy Rok Światowy Dzień Pokoju papież Franciszek zaapelował, by "nie gasić nadziei w sercach" migrantów i uchodźców. Zaapelował do instytucji kościelnych i cywilnych o wielkoduszne zaangażowanie na ich rzecz.

Papież rozmawiał z Erdoganem o Jerozolimie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odbył w piątek rozmowę telefoniczną z papieżem Franciszkiem i wyraził zaniepokojenie decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela - podały tureckie media.

Papież do wiernych: wynaturzenie Bożego Narodzenia w imię fałszywego szacunku

Ludzkość często woli mrok, gdyż światło odsłoniłoby wszystkie czyny i myśli, które spowodowałyby rumieniec albo wyrzuty sumienia - zwrócił się papież do wiernych na audiencji generalnej. Franciszek dodał, że dziś - zwłaszcza w Europie - dochodzi do "wynaturzenia Bożego Narodzenia w imię fałszywego szacunku dla tych, którzy nie są chrześcijanami".

Papież chce zmienić "Ojcze nasz"

Papież Franciszek chce zmiany jednego zwrotu najważniejszej w chrześcijaństwie modlitwy "Ojcze Nasz". Jego zdaniem został on źle przetłumaczony i jest nieprawdziwy.

"Jeśli chodzi o broń nuklearną, jesteśmy na granicy"

Papież Franciszek powiedział w sobotę dziennikarzom, że przy obecnych arsenałach broni nuklearnej na świecie i jej sile niszczącej należy zastanowić się nad jej legalnością. - Jesteśmy na tej granicy - mówił podczas konferencji prasowej w samolocie wracającym z Birmy i Bangladeszu.

Misja papieża i manifestacja generała. "Wszyscy w Birmie byli przerażeni"

Kardynał Rangunu publicznie prosił Franciszka o to, by w trakcie pobytu w Birmie nie odnosił się wprost do kwestii Rohindżów. Wszyscy byli przerażeni, że papież może się  otwarcie opowiedzieć za prześladowanymi muzułmanami. Buddyjscy radykałowie szykowali się już, by w takim przypadku powiązać Rohindżów z chrześcijanami - mówi o pierwszej w historii papieskiej wizycie w Birmie dr Michał Lubina, ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Słuchał w milczeniu i pocieszał. Papież spotkał się z Rohindżami

- Obecność Boga dzisiaj nazywa się też Rohindża - powiedział papież Franciszek podczas rozmowy z grupą przedstawicieli tej muzułmańskiej mniejszości, którzy uciekli z Birmy do Bangladeszu. Papież po raz pierwszy w czasie swojej podróży użył wprost nazwy "Rohindża". Wcześniej unikał tego słowa, chcąc uniknąć radykalnych reakcji.

Tłumy na papieskiej mszy w Birmie

We mszy odprawionej w środę przez papieża Franciszka w Birmie uczestniczyło około 150 tysięcy ludzi. W homilii zaapelował do Birmańczyków, by nie odpowiadali przemocą na przemoc i krzywdy.

"Ci, którzy podsycają strach przed migrantami, sieją przemoc"

W duchu miłosierdzia bierzemy w ramiona wszystkich, którzy uciekają od wojen i głodu lub są zmuszeni opuścić swoją ziemię z powodu dyskryminacji, prześladowań, ubóstwa i degradacji środowiska" - napisał papież Franciszek w ogłoszonym w piątek w Watykanie orędziu na 51. Światowy Dzień Pokoju wyznaczony na 1 stycznia przyszłego roku.

Półtora tysiąca ubogich na obiedzie u papieża

Papież Franciszek zjadł w niedzielę obiad z 1,5 tysiącem ubogich i podopiecznych ośrodków pomocy. Uroczysty posiłek zorganizowano w Auli Pawła VI z okazji obchodzonego po raz pierwszy Światowego Dnia Ubogich.