Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek powiedział w niedzielę podczas wizyty w parafii położonej w peryferyjnej dzielnicy Rzymu, gdzie notuje się wysoki wskaźnik przestępczości, że to ubóstwo i bezrobocie popychają ludzi do łamania prawa i rzucają w ramiona mafii.

40 minut, a więc wyjątkowo długo, jak zauważyli watykaniści, trwała rozmowa papieża Franciszka z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Watykanie. W trakcie audiencji Merkel przekazała papieżowi pieniądze na pomoc dla dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.

Papież Franciszek podczas audiencji dla biskupów z Ukrainy zaapelował w piątek do wszystkich stron konfliktu w tym kraju o przestrzeganie zawartych porozumień, zwłaszcza uzgodnionego rozejmu. Biskupów przestrzegł przed podejmowaniem działań politycznych.

Papież Franciszek postanowił wystawić na sprzedaż prezenty, które otrzymał, przede wszystkim od szefów państw i rządów z całego świata. Pieniądze uzyskane za obrazy, porcelanę, srebra i gobeliny zostaną przeznaczone na pomoc dla najuboższych.

Papież Franciszek zabrał głos w sprawie morderstwa 21 egipskich chrześcijan, czyli Koptów, przez dżihadystów w Libii. Podkreślił, że wszystkie ofiary prześladowań łączy "ekumenizm krwi".

Papież Franciszek spotkał się wiceprezydent Iranu Szachindocht Molaverdi. Podczas prywatnej czwartkowej audiencji oboje wymienili się podarkami oraz - jak pisze państwowa irańska agencja IRNA - poglądami na kwestie wspólnych zainteresowań.

Papież Franciszek wprowadził istotną zmianę do watykańskiego ceremoniału. Postanowił, że to nie on będzie nakładał arcybiskupom-metropolitom paliusze, czyli symbol więzi ze Stolicą Apostolską. Otrzymają je oni w swych diecezjach z rąk nuncjuszy apostolskich.

Watykan uznał za bezpodstawne podsycanie zaniepokojenia i alarmistycznych tonów, jak określił informacje o tym, że stolica chrześcijaństwa może być celem ataku terrorystycznego. Nie ma konkretnych sygnałów o takiej groźbie - zapewnił watykański rzecznik. Papież Franciszek w przemówieniu do korpusu dyplomatycznego apelował z kolei o zakończenie konfliktu na Ukrainie. Potępił też fundamentalistyczny terroryzm w Iraku i Syrii i wezwał muzułmańskich przywódców, by uczynili to samo.

Papież Franciszek przyjął na audiencji amerykańską aktorkę i reżyserkę Angelinę Jolie po pokazie jej filmu "Niezłomny" w Watykanie. Franciszek nie obejrzał jednak filmu. Angelinie Jolie towarzyszyło dwoje z sześciorga jej dzieci.

Podczas spotkania z dziesiątkami tysięcy wiernych na placu Świętego Piotra w Nowy Rok papież Franciszek złożył wszystkim życzenia szczęśliwego i spokojnego roku. W obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju papież podkreślił, że jest on zawsze możliwy.

W rozmowie opublikowanej przez dziennik "La Repubblica" papież Franciszek powiedział, że użyje "kija" przeciwko księżom dopuszczającym się pedofilii. Czyny te nazwał "trądem" i podkreślił, że pedofilia w Kościele dotyka także biskupów i kardynałów.