Papież Franciszek

Papież Franciszek

W Watykanie rozpoczyna się we wtorek proces pięciu osób oskarżonych w sprawie Vatileaks, czyli wycieku i rozpowszechnienia tajnych dokumentów. Po raz pierwszy w historii Watykanu sądzeni będą dwaj dziennikarze, autorzy książek. Taką decyzję podjął w sobotę przewodniczący watykańskiego trybunału prof. Giusepppe Dalla Torre, który przychylił się do wniosku prokuratora. Zgodnie z watykańskim kodeksem karnym wszystkim oskarżonym grozi od 4 do 8 lat więzienia.

Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką papież Franciszek powiedział, że jego pragnieniem jest pokój w tym kraju. Poroszenko ze swej strony ogłosił po audiencji, że papież przyjął zaproszenie na Ukrainę.

- Człowiek niezwykle spokojny i emanujący dobrem - stwierdził o papieżu Andrzej Duda. Prezydent po audiencji w Watykanie powiedział, że między innymi Franciszek prosił o "szczególną opiekę nad rodziną", a modlitwa przy grobie Jana Pawła II była czymś "szczególnie ważnym" i "wzruszającym". Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Papież Franciszek powiedział w piątek, że smutny jest widok księży i biskupów przywiązanych do pieniędzy. W homilii podczas mszy w Domu świętej Marty podkreślił, że Kościół nie może zachowywać się "jak aferzysta".

Papież Franciszek w lutym przyszłego roku odwiedzi Meksyk - taką informację podał pochodzący z tego kraju kardynał Norberto Rivera Carrera. Watykan nie ogłosił jeszcze tej wizyty, ale papież mówił wcześniej o swym pragnieniu, by tam pojechać.

Włosi obdarzają rekordowo wysokim zaufaniem papieża Franciszka i wyjątkowo niskim Kościół - takie wyniki sondażu publikuje w środę gazeta „La Repubblica”. Dodaje, że nigdy rozdźwięk między poparciem dla papieża i Kościoła, który czuje się „oblężony”, nie był tak duży.

Jak przewidywano, synod biskupów na temat rodziny zakończył się bez przełomu w delikatnej kwestii dostępu rozwodników w nowych związkach do komunii. W klimacie polemik udało się wypracować kompromis, co już można uznać za sukces i otwarcie pierwszych drzwi. - Ten synod jest ogromnym krokiem naprzód w dyskusji o tym, na ile Kościół odczytując znaki czasów może dokonywać także pewnych zmian - ocenił ks. Kazimierz Sowa, który wraz z Jarosławem Makowskim był gościem "Faktów po Faktach".

W niedzielę rozpoczyna się w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka synod biskupów na temat rodziny. Rok po poprzednim takim zgromadzeniu otwarte są nadal kontrowersyjne z punktu widzenia Kościoła kwestie traktowania rozwodników i homoseksualistów. Obrady najwazniejszych duchownych Kościoła katolickiego mogą przebiegać burzliwie, bo biskupi już rok temu nie zgadzali się ze sobą w wielu kwestiach, a teraz Watykanem wstrząsnął jeszcze pracujący tam polski ksiądz Krzysztof Charamsa, który wyznał, że jest gejem żyjącym w związku.

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że czyny pedofilii popełnione przez kapłanów to niemal świętokradztwo. Winni są także biskupi, którzy tuszowali nadużycia - mówił papież podczas konferencji prasowej w samolocie lecącym z Filadelfii do Rzymu.

Papież Franciszek przyjmie na audiencji w Watykanie prezydenta Andrzeja Dudę. Spotkanie odbędzie się 9 listopada - ogłosił w sobotę ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka. Będzie to pierwsze spotkanie nowego prezydenta Rzeczpospolitej z papieżem.

W drugim dniu wizyty w Nowym Jorku papież Franciszek odprawił mszę w jednym z miejsc-symboli miasta, hali sportowo-widowiskowej Madison Square Garden. Mówił, że metropolie to bogactwo i różnorodność kultur, ale także anonimowość, ludzie bezdomni i zapomniani.

Podczas spotkania międzyreligijnego w miejscu zamachów z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku papież Franciszek apelował o odrzucenie nienawiści, zemsty i niechęci. Reprezentantom innych religii mówił: "bądźmy siłami pojednania, pokoju i sprawiedliwości" na świecie.