Otwarte Fundusze Emerytalne

Otwarte Fundusze Emerytalne

Rząd w dalszym ciągu nie opublikował wniosków z przeglądu systemu emerytalnego. Nieoficjalnie ma to nastąpić w środę. Dotychczas pojawiło się dużo przecieków z raportu, zwłaszcza dotyczących oceny Otwartych Funduszy Emerytalnych. To bulwersujące, że rząd całkowicie pomija demografię w propozycjach zmian w II filarze - uważa prof. Marian Wiśniewski, przewodniczący Komitetu Obywatelskiego Bezpieczeństwa Emerytalnego.

Raport o systemie emerytalnym poznamy w przyszłym tygodniu, dobrym terminem byłby wtorek po posiedzeniu rządu - mówił w TVN CNBC Adam Jasser, minister w Kancelarii Premiera i członek Rady Gospodarczej przy premierze. Jak dotąd, do mediów wyciekały niemal codziennie informacje dotyczące OFE. Praktycznie wszystkie negatywne. Jaki jest cel polityczny takich zabiegów? Co rząd może zyskać?

Raport o systemie emerytalnym poznamy w przyszłym tygodniu, dobrym terminem byłby wtorek po posiedzeniu rządu - mówi Adam Jasser, minister w kancelarii premiera i członek Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem, raport pokaże, że funkcjonowanie OFE przyniosło jak na razie więcej kosztów niż korzyści.

Każdy dzień przynosi nowy przeciek z rządowego raportu o systemie emerytalnym. Wszystkie na razie dotyczą wyłącznie Otwartych Funduszy Emerytalnych i sugerują ich szkodliwość dla gospodarki. Jak wyglądałaby polska gospodarka i finanse publiczne bez OFE?

Im wyższy będzie udział OFE w składce emerytalno-rentowej tym wyższe jest prawdopodobieństwo przyszłego wzrostu podatków, ze względu na wyższe koszty obsługi długu - wynika z raportu na temat funkcjonowania systemu emerytalnego, do którego dotarła PAP.

- Tu nie chodzi o żadną dobrowolność, to jest kolejna zasłona dymna. Tu chodzi o pseudodobrowolność - tak Leszek Balcerowicz zrecenzował dla TVN CNBC przecieki z rządowego raportu na temat Otwartych Funduszy Emerytalnych, który w całości ma być przedstawiony w najbliższych dniach. Według ekonomisty to zły pomysł, by przenoszenie składek z OFE do ZUS miało działać tylko w jedną stronę.

Zasłona dymna i pseudo-dobrowolność. Tak profesor Leszek Balcerowicz określa propozycję premiera, by Polacy dobrowolnie decydowali o losie pieniędzy powierzanych Otwartym Funduszom Emerytalnym. Zdaniem profesora Balcerowicza szef rządu nie daje Polakom rzeczywistego wyboru, a Platforma Obywatelska podważa zaufanie do samej siebie.

Na 22 czerwca zaplanowano kongres stowarzyszenia Republikanie, założonego przez byłego posła PiS Przemysława Wiplera. We władzach znajdzie się m.in. Anna Streżyńska, b. szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Stowarzyszenie opowiada się za likwidacją PIT, ZUS i OFE oraz wprowadzeniem emerytury obywatelskiej.

Na Otwarte Fundusze Enerytalne posypały się ostatnio gromy. Głównie za sprawą zapowiedzi wypłacania emerytur nie dożywotnio, ale przez 10, 15 lat. Okazuje się jednak, że nawet najgorszy OFE wypracował w ostatnich latach więcej niż ZUS i to mimo niedawnej zapaści na rynkach finansowych, szczególnie lat 2008 oraz 2011, w których fundusze traciły zamiast zarabiać - informuje Money.pl.

Jan Krzysztof Bielecki nie wyklucza wniesienia sprawy do sądu o ochronę dóbr osobistych. Chodzi o zarzut lobbowania na rzecz rosyjskich inwestorów w polskich spółkach, w tym Acronu w akcjonariacie Azotów Tarnów. Pytaliśmy także naszego gościa o to czy wraz z przeglądem systemu Otwartych Funduszy Emerytalnych, rząd planuje także przegląd całego systemu emerytalnego.

Pękł fundament systemu emerytalnego, dlatego musimy go zmienić - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Jan Vincent-Rostowski, szef resortu finansów. Jego zdaniem, skoro OFE nie chcą wypłacać emerytur, 
to będzie musiało to robić państwo.

Wpływ OFE na gospodarkę i giełdę - to główny temat debaty zorganizowanej przez IGTE oraz GPW. Obecnie trwa przegląd funduszy. Rządowe decyzje dot. systemu emerytalnego zapadną do końca czerwca. Rozmowa z Maciejem Bombolem, prezesem AXA TFI.