Otwarte Fundusze Emerytalne

Otwarte Fundusze Emerytalne

Do końca lipca można zdecydować, czy część naszej składki na ubezpieczenie społeczne trafi do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy będzie przekazywana w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 31 lipca zamyka się okno transferowe, czyli okres na podjęcie decyzji.

Dopuszczalny prawnie jest pozew zbiorowy przeciw ministrowi pracy, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym w związku z reformą OFE - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Oznacza to, że wkrótce SO zajmie się całą sprawą merytorycznie. Zdaniem ponad 50 osób, które przystąpiły do pozwu, rządowa reforma OFE doprowadziła do wywłaszczenia obywateli.

Na pozostanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych zdocydowało się ostatecznie 2 mln 564 tys. 72 Polaków, czyli ok. 15 proc. dotychczasowych klientów. Jaka będzie więc przyszłość OFE? Zdaniem rozmówców tvn24bis.pl może to być napływ spekulacyjnego kapitału, przejęcia i zwrot w kierunku ryzykownych, ale bardziej zyskownych instrumentów finansowych.

2 mln 564 tys. 72 - tyle deklaracji osób, które chcą, by część ich składki emerytalnej trafiała także do OFE zarejestrował ZUS. To dane ostateczne. W poniedziałek zakończyło się liczenie deklaracji. Ok. 2 proc. z tych wniosków będzie jeszcze weryfikowane.

Zawieszająca się strona ePUAP, automaty w ZUS, które nie przyjmują deklaracji - tak upływa ostatni dzień wyboru między OFE a ZUS. Polacy ruszyli do urzędów, by zdecydować, gdzie mają trafiać ich składki emerytalne. Jak dowiedział się reporter TVN24 Biznes i Świat ZUS wydłużył czas pracy swoich urzędów: co najmniej do 18:00.

Przed nami ostatnie godziny do zamknięcia tzw. "okienka transferowego", w trakcie którego możemy zdecydować, czy nasze składki emerytalne będą gromadzone tylko w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy również w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Dziś trudno rozstrzygnąć, która opcja pozwoli nam zebrać wyższą kwotę, a tym samym uzyskiwać wyższe świadczenie emerytalne. Oto siedem alternatywnych inwestycji, które spowodują, że nasza emerytura nie będzie głodowa.

Jak wynika z ostatnich danych ZUS na pozostanie w OFE zdecydowało się już prawie 600 tys. przyszłych emerytów. Jeśli tendencja się utrzyma, do końca lipca w OFE pozostanie ok. miliona ubezpieczonych.

21 tys. 109 osób zadeklarowało, że chce, by część ich składek emerytalnych nadal trafiała do OFE - wynika z ostatnich danych ZUS. Izba zrzeszająca fundusze emerytalne ani ZUS nie chcą na razie szacować, ile osób może ostatecznie zdecydować się na wybór OFE.