OFE

OFE

Balcerowicz odpowiada prezydentowi. "Całkowicie nieuzasadniona wypowiedź"

Leszek Balcerowicz odpowiada Bronisławowi Komorowskiemu. W "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent skomentował krytykę rządu ze strony Balcerowicza, w związku ze zmianami w OFE. Mówił, że poglądy w tej sprawie "zależą od miejsca siedzenia". "Ta wypowiedź sugeruje, że nie będąc już ministrem finansów przestałem troszczyć się o dobro finansów publicznych. Jest ona całkowicie nieuzasadniona" - pisze Leszek Balcerowicz w oświadczeniu przesłanym do TVN24 BiŚ.

Prezydent o OFE: poglądy zależą od miejsca siedzenia. Mojego także

Nie zawsze można sięgać po weto bez uczynienia jeszcze większej krzywdy społeczeństwu, państwu i obywatelom - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Bronisław Komorowski, pytany o swoją decyzję ws. ustawy o OFE. Prezydent podpisał ustawę, ale odesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego. - Musiałem podjąć decyzję kierując się zarówno potrzebą szukania rozwiązań konstytucyjnie bezpiecznych, ale jednocześnie bezpiecznych dla polskich finansów publicznych - wskazał Komorowski.

Smutny dzień dla przyszłych emerytów? "Zobaczą na koncie zero złotych"

- To bardzo smutny dzień dla mnie jako przyszłej emerytki - tak Agnieszka Nogajczyk-Simeonow z PTE Allianz skomentowała decyzję prezydenta o podpisaniu ustawy o OFE, a potem skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. - Wszystko wskazuje na to, że aktywa OFE zmaleją o ponad 50 proc. - wyjaśniła.

Prof. Stępień o decyzji prezydenta w sprawie OFE: budzi moją obawę

- Z głębokim żalem przyjąłem decyzję prezydenta o podpisaniu ustawy o zmianach w OFE i skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w piątek na antenie biznesowej TVN24 prof. Jerzy Stępień, były prezes TK. - Wypowiedzi jego doradców wskazują na to, że nie ma on zamiaru zaskarżyć ustawy w najważniejszych punktach i to budzi moja obawę - dodał.

Prezydent zdecydował: ustawa o OFE podpisana, ale odesłana do Trybunału

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych, ale po jej opublikowaniu skieruje ją w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. O decyzji poinformowali na wspólnej konferencji prezydenccy ministrowie Irena Wóycicka i Krzysztof Łaszkiewicz.

Decyzja prezydenta ws. OFE możliwa wcześniej. Przedtem konsultacje

Przygotowując się do podjęcia decyzji w sprawie OFE prezydent Bronisław Komorowski odbędzie szereg konsultacji. Z decyzją niekoniecznie będzie czekał do obowiązującego go terminu 2 stycznia - powiedziała podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Senat zajmie się OFE

Dziś Senat rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Zajmie się zmianami w systemie emerytalnym, zakładającymi, że przyszli emeryci będą mogli wybrać, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy w całości do ZUS. Znowelizowana w ubiegłym tygodniu ustawa przewiduje, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie.

W senackich komisjach bez poprawek do zmian w OFE

Senackie komisje: finansów oraz polityki społecznej nie zgłosiły poprawek do ustawy o zmianach w systemie emerytalnym. Zakłada ona, że przyszli emeryci będą mogli wybrać, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy jej całość do ZUS.

OFE na celowniku NIK? SLD złożył wniosek o kontrolę

SLD skierował do prezesa Najwyższej Izby Kontroli wniosek o zbadanie, co działo się z pieniędzmi kierowanymi do OFE w ostatnich 14 latach. Sojusz zapowiada także skierowanie w najbliższym czasie do Sejmu trzech projektów ustaw dotyczących systemu emerytalnego.

"Emerytura pod palmami" to nie mrzonka

W czasie wtorkowej debaty w Sejmie nad projektem zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych posłowie przemawiający z sejmowej trybuny wyśmiewali wizje "emerytur pod palmami". Takie bowiem reklamy zachęcające do przystąpienia przyszłych emerytów do OFE pojawiały się w czasie wprowadzania w życie reformy systemu emerytalnego w roku 1999. Tymczasem przykłady z sąsiednich Czech pokazują, że "emerytura pod palmami" nie jest utopią.

Gdyby zmiany w OFE nie weszły w życie, konieczna byłaby podwyżka podatków?

Proponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym mają na celu także poprawienie sytuacji budżetowej państwa - wynika z uzasadnienia do projektu zmian w OFE. W tzw. Ocenie Skutków Regulacji czytamy, że podobny efekt do tego uzyskanego w wyniku zmian w OFE dałoby "pozyskanie kwoty dodatkowych dochodów sektora finansów publicznych poprzez np. podniesienie stawek VAT i PIT".

Rząd zajmie się dziś projektem zmian w OFE

Rząd zajmie się dziś projektem zmian w systemie emerytalnym, który przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy wolą oszczędzać w OFE, czy w ZUS. Posiedzenie rządu ma zacząć się o godz. 11.

OFE mają za dużo akcji - idą spadki na giełdzie?

Wyobraź sobie, że jesteś zarządzającym w otwartym funduszu emerytalnym. Zostało ci dwa i pół miesiąca starej ery. 31 stycznia rozpocznie się nowa era. Do 31 stycznia musisz spełnić kilka warunków, których (wiele na to wskazuje) teraz jeszcze nie spełniasz - pisze na swoim blogu Rafał Hirsch.