OFE

OFE

Przyszli emeryci w Polsce głowią się nad wyborem: OFE czy ZUS? W Norwegii emeryci mają jedne z najwyższych świadczeń na świecie. Wszystko dzięki temu, że państwo pobiera z ich zarobków wysokie podatki. Jak wygląda system emerytalny w tym kraju tłumaczy Karolina Hytrek-Prosiecka.

Co jest lepsze: odkładanie tylko w ZUS, czy może także i w OFE? Ile można zarobić na każdej z tych opcji? Argumenty za i przeciw przedstawili: główny doradca PwC Witold Orłowski, Tomasz Korab z EQUES Investment TFI oraz dziennikarz ekonomiczny TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer.

OFE nie mogą prowadzić akwizycji na swoją rzecz, ani reklamować się, ale mogą informować o okresie, w którym istnieje możliwość złożenia oświadczenia o skierowaniu części składki emerytalnej do OFE - wynika z pisma szefa Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka do funduszy.

Towarzystwa emerytalne planują wysyłanie do swoich klientów listów przypominających o terminach składania oświadczeń ws. wyboru między OFE a ZUS wraz z wzorem deklaracji - pisze piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Analiza zmian w ustawie o otwartych funduszach emerytalnych wskazuje, że zostały one przyjęte przez Sejm z naruszeniem konstytucji - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Raport przygotowała kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.

Cofnięcie zmian dotyczących OFE oznaczałoby wzrost w 2014 r. długu publicznego o blisko 146 mld zł - ostrzega wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Mamy się czego bać? - Wątpliwości konstytucyjne wobec reformy OFE, które prezydent wyraził we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego są ważne, ale nie dotyczą meritum sporu i nie zagrażają istocie reformy - ocenia konstytucjonalista dr Ryszard Balicki.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zwrócił się do premiera z wnioskiem o informację, jakie koszty poniósłby budżet w przypadku stwierdzenia niekonstytucyjności zapisów ustawy o zmianach w OFE. Wyrok w sprawie OFE musi być wydany bez zbędnej zwłoki - podkreślił prezes TK.

9 tys. 351 zł i 20 groszy - tyle statystycznie zabrano w poniedziałek 3 lutego każdemu z ponad 16,3 mln odkładających składki w OFE. Pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych przekazano do ZUS. Łącznie to 153 mld złotych. TVN24 Biznes i Świat wyjaśnia, co oznacza zmiana w funkcjonowaniu systemu dla każdego z nas.

- Strach, który ogniskował się do niedawna wokół rynków wschodzących przenosi się na rynki rozwinięte - tak Roland Paszkiewicz, szef działu analiz Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA skomentował wczorajsze spadki na amerykańskim parkiecie. Jak dodał, inwestorzy poczuli, że dalsze wsparcie Fed, które "pchało rynki do góry", nie jest już takie pewne.

Leszek Balcerowicz odpowiada Bronisławowi Komorowskiemu. W "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent skomentował krytykę rządu ze strony Balcerowicza, w związku ze zmianami w OFE. Mówił, że poglądy w tej sprawie "zależą od miejsca siedzenia". "Ta wypowiedź sugeruje, że nie będąc już ministrem finansów przestałem troszczyć się o dobro finansów publicznych. Jest ona całkowicie nieuzasadniona" - pisze Leszek Balcerowicz w oświadczeniu przesłanym do TVN24 BiŚ.