OFE

OFE

Wielu emerytów miało i ma problem, aby związać koniec z końcem. Nowi emeryci też będą mieli: świadczenia, które od 1 stycznia 2009 będą wypłacać OFE, będą jeszcze niższe od obecnych - ostrzega "Gazeta Wyborcza". Rząd, który przestanie wtedy dopłacać do emerytur rozkłada ręce i radzi: trzeba więcej pracować i więcej odkładać.

Choć na giełdzie wciąż spadają ceny akcji i topnieją oszczędności zgromadzone w funduszach inwestycyjnych, specjaliści nie tracą nadziei, że przyszłość będzie lepsza. Dowodem na to są poczynania Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych ING, które wprowadziło właśnie dwa nowe fundusze.

Oszczędności Polaków w funduszach emerytalnych stopniały w ciągu ostatniego roku o ponad 12 proc. Wszystko wskazuje na to, że ten rok OFE po raz pierwszy w historii zakończą na minusie - przewidują szefowie funduszy cytowani przez "Gazetę Wyborczą".

Mimo tego, że zdaniem ekspertów giełdowy dołek jest juz za nami, to wciąż pogarszają się wyniki funduszy inwestycyjnych. W najbliższych miesiącach roczna strata z funduszy akcji może sięgnąć 35 proc. - uważają analitycy Open Finance.

Nie będzie można wycofać pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych - taką decyzję podjął Sąd Najwyższy, oddalając kasację w tej sprawie. Adam Mielczarek, choć przegrał przed Sądem Najwyższym, nadal nie zamierza wpłacać swoich pieniędzy do Otwartego Funduszu Emerytalnego. - Odwołam się do Trybunału w Strasburgu - powiedział w TVN24.

Czy 13 milionów Polaków będzie mogło zabrać miliardy złotych, które odłożyli w otwartych funduszach emerytalnych? W środę może o tym zdecydować Sąd Najwyższy.

- Ministerstwo Finansów rozważa możliwość podniesienia limitów inwestycji na rynkach zagranicznych dla OFE, ale tylko dla nowych środków, które napłyną do funduszy - poinformowała Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów.

Towarzystwa emerytalne zarobiły dla klientów w zeszłym roku kilka procent. Dla siebie - kilkanaście. Na czysto zgarnęły blisko 670 mln zł - wylicza "Puls Biznesu". Wszystko za sprawą rosnącej liczby klientów, którzy przystępują do funduszy.

Jeśli urodziłeś się po 31 grudnia 1968 roku, zacząłeś pracę na etacie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy i nie wybrałeś funduszu emerytalnego - zrób to. Najbliższe losowanie przydziału do OFE dla osób, które same nie wybrały funduszu, odbędzie się 31 stycznia 2008 roku.

Towarzystwa emerytalne zarobiły w pół roku na czysto 331 mln zł. Nic dziwnego, skoro biorą maksymalną prowizję, na jaką pozwala im prawo. Z roku na rok powszechne towarzystwa emerytalne zarabiają coraz więcej - pisze "Puls Biznesu".

Jeśli dziś nie wybierzesz Otwartego Funduszu Emerytalnego, zrobi to za ciebie ZUS.

Wartość aktywów netto zarządzanych przez fundusze emerytalne wzrosła w czerwcu do ponad 138 mld zł ze 133,7 mld zł na koniec maja, czyli o 3,4 proc. - poinformowały Analizy Online.