OFE

OFE

Przybywa emerytur z Otwartych Funduszy Emerytalnych - i są one coraz wyższe. Pierwszą wypłacono w styczniu w wysokości 24 złotych, teraz jest ich 8, a średnia wysokość świadczenia wynosi... 47 złotych - wylicza "Gazeta Prawna".

Konta przyszłych emerytów, które dla swoich "klientów" prowadzi ZUS, niedługo powiększą się o 10 proc. Tak wysoka waloryzacja to efekt zeszłorocznych podwyżek płac oraz wzrostu zatrudnienia. Jednak kolejna taka podwyżka może trafić się nieprędko - ostrzega "Rzeczpospolita".

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, na mocy której opłata pobierana przez Otwarty Fundusz Emerytalny, ma zostać obniżona z obecnych 7 proc. do 3,5 proc. To reakcja rządu na fatalne wyniki OFE w ostatnim czasie.

Przez 10 lat istnienia Otwartych Funduszy Emerytalnych ZUS przelał na ich konta prawie 120 mld zł. W styczniu aktywa OFE wynosiły 136,4 mld zł. Na tych pieniądzach powszechne towarzystwa emerytalnych (PTE), które zarządzają OFE zarobiły dla siebie już ponad 10 mld zł - wyliczyła "Gazeta Prawna". To się jednak może skończyć.

Rząd zamierza obniżyć maksymalny poziom opłat, jakie pobierają fundusze emerytalne. Przygotowany przez resort pracy projekt ustawy w tej sprawie rozpatrzy już dziś Komitet Stały Rady Ministrów. Sprawa nabrała ekspresowego tempa - pisze "Parkiet".

Pani Anna kilka dni temu, jako jedna z pierwszych osób, otrzymała emeryturę wypłaconą przez Otwarty Fundusz Emerytalny: 23,65 zł. ZUS dołożył 917,8 zł. Pani Anna w 1999 roku nie musiała przystępować do OFE, ale nie żałuje swojej decyzji. - Chciałam złamać monopol ZUS - mówi "Gazecie Prawnej".

Pierwsza pełna emerytura kapitałowa, która zostanie dziś wypłacona przez ZUS wyniesie 917,80 zł, z czego tylko 23,65 zł będzie pochodzić z OFE - informuje "Gazeta Prawna". Tymczasem rząd chce zreformować Otwarte Fundusze Emerytalne. Ministerstwo pracy zaproponowało w czwartek m.in. stworzenie tzw. OFE B czyli funduszy inwestujących pieniądze przyszłych emerytów "bez nadmiernego ryzyka".

Znów stopniała suma pieniędzy, którą na emerytury Polaków inwestują Otwarte Fundusze Emerytalne. Jak wynika z wyliczeń firmy Analizy Online, aktywa funduszy emerytalnych zmniejszyły się w porównaniu z grudniem o ponad 1,8 mld zł i wyniosły 136,4 mld zł

Pod znakiem zapytania staje wysokość przyszłych emerytur Polaków. Wielu z nas może skończyć z bardzo małymi pieniędzmi, bo tylko w ubiegłym roku 120 tys. osób wycofało środki z indywidualnych kont emerytalnych (IKE) - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Po 10 latach od wprowadzenia Otwartych Funduszy Emerytalnych - czas na ich gruntowną reformę. Resort pracy proponuje trzy subfundusze, nowe limity inwestycyjne i system akwizycji oraz niższe opłaty.

Sobota 10 stycznia to dla tysięcy Polaków urodzonych po 31 grudnia 1968 roku, którzy rozpoczęli pracę, a do tej pory nie wybrali żadnego z Otwartych Funduszy Emerytalnych, ostatnia chwila na podjęcie decyzji. Jeśli nie wybiorą, zrobi to za nich ZUS w drodze losowania, które odbędzie się 30 stycznia.

Od początku 2000 do końca 2008 roku stopa zwrotu w przypadku najlepszego z OFE - Generali - wyniosła 28,6 procent. W tym samym czasie kapitał zgromadzony w zusowskim pierwszym filarze wzrósł o 39,6 procent. Wszystko przez pikujące giełdowe indeksy i prowizje pobierane przez fundusze - pisze money.pl.

Od nowego roku kobiety zaczną otrzymywać emerytury z tzw. II filara. Mężczyźni muszą na to poczekać jeszcze pięć lat. Podpisana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawa o dożywotnich emeryturach kapitałowych określa zasady wypłacania emerytur gromadzonych na indywidualnych kontach w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Prawie 3 miliardy złotych zarobiły w listopadzie Otwarte Fundusze Emerytalne dla swoich klientów – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, do których dotarła TVN CNBC Biznes. Średnia stopa zwrotu OFE w listopadzie wyniosła 1,7 procent. Najlepsi zarobili nawet ponad 2 proc., najsłabsi - 0,8 proc.

Fundusze emerytalne nie boją się bessy i kupują akcje. Liczą, że giełdowe indeksy znajdują się blisko dna i przez najbliższe kilka lat będzie już tylko lepiej. - OFE wydały na akcje już od 3 do 4 miliardów złotych - przyznał w TVN CNBC Biznes były prezes PTE Bankowy Krzysztof Lutostański. Dla Polaków martwiących się o swoje przyszłe emerytury to dobry znak.

Ponad 13 milionów klientów, prawie 114 miliardów złotych wpłat i tylko 25 miliardów złotych zysku dla przyszłych emerytów. To dorobek 9 lat funkcjonowania 15 otwartych funduszy emerytalnych w Polsce. Warto w takiej sytuacji zapytać ile na przyszłych emerytach zarobiły same fundusze.

"Gazeta Wyborcza" straszy, TVN CNBC Biznes uspokaja - Kryzys finansowy znacząco "podgryzł" zyski funduszy emerytalnych, ale nie "zżarł" ich w całości, jak donosi dziennik.

Resort pracy i polityki społecznej planuje nowelizację ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych. Jak zapowiada "Parkiet", ma ona doprowadzić do zmian w wysokości prowizji pobieranych przez fundusze, będą też możliwe różne strategie inwestycyjne w ramach jednego funduszu.

Przyszli emeryci oszczędzający w otwartych funduszach stracili w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy 17,7 mld zł. Pogorszenie wyników związane jest ze słabą sytuacją na giełdzie w Warszawie.

- Przy niskich zarobkach nie ma wysokich emerytur - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak, kreśląc wizję czynników, które będą miały wpływ na wysokość świadczeń.