Nowe plany Gazpromu

Nowe plany Gazpromu

Co z tym gazem? Rozmowy się opóźniają, a sezon grzewczy tuż-tuż

Kolejna runda rozmów gazowych między Ukrainą i Rosją z udziałem Unii Europejskiej może się opóźnić i dojść do skutku dopiero w przyszłym tygodniu - wynika z informacji PAP uzyskanych ze źródeł unijnych. Do tej pory strony zapowiadały, że spotkają się w czwartek lub w piątek.

Po co Gazpromowi Azja? W Europie zarabia krocie. Najwięcej płaci Polska

Kryzys ukraiński skłonił Europę do żywszego nieco szukania alternatywy dla gazu z Rosji. Rosja także spogląda w inną stronę - na Daleki Wschód. Czy to koniec największego gazowego mariażu świata? Kiedy Polska przestanie płacić Gazpromowi najwięcej w UE? Prosty rachunek pokazuje, że nigdzie indziej Rosjanie po tak niskich kosztach nie sprzedadzą tak dużo gazu za tak duże pieniądze.

"WP": Gazowy kontrakt Rosja-Chiny to klęska polityki Obamy

Podpisanie w środę kontraktu na dostawę gazu z Rosji do Chin symbolizuje klęskę amerykańskiej polityki zagranicznej, która zakładała izolację władz w Moskwie na arenie międzynarodowej - podkreśla w piątek w komentarzu redakcyjnym "The Washington Post".

Piechociński: Polsce nie grozi wyłączenie gazu

Polska jest gotowa na każdy scenariusz. Także ten, w którym nie otrzymamy przez Ukrainę dotychczasowych dostaw gazu. Nasz system gazowy wytrzyma taką sytuację. Nie będzie wyłączeń gazu - zapewnił na antenie TVN24 Biznes i Świat Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

Oettinger: Do końca maja nie będzie przerw w dostawach gazu

Wszyscy obiecali, że dostawy gazu będą odbywać się wedle zapotrzebowania. To jest gwarantowane do końca maja. Ale są jeszcze kwestie, które powinniśmy omówić - powiedział po spotkaniu z przedstawicielami Ukrainy i Rosji w Warszawie unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

Bruksela grozi palcem Moskwie. Unia dyskutuje o unii energetycznej

Utworzenie specjalnej agencji dla wspólnych zakupów gazu i nakaz sprzedaży surowca na giełdach energii dla firm, które nadużywają dominującej pozycji na rynku UE - to postulaty strony polskiej, które - według unijnych źródeł, do których dotarła PAP - zostały przekazane państwom UE.

Barroso: Wiarygodność Rosji jako dostawcy gazu jest zagrożona

Wiarygodność Rosji jako dostawcy gazu jest zagrożona - napisał szef Komisji Europejskiej Jose Barroso w liście do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Poinformował, że KE jest gotowa być gospodarzem trójstronnych rozmów Rosji Ukrainy i UE ws. dostaw gazu.

W gazowej pajęczynie Rosji. Niemcy zarabiają, stracą Ukraina i Polska

Angela Merkel grzmi o aneksji Krymu, a niemiecka prasa pisze o "podpalaczu" Putinie. Tymczasem gazowy biznes obu krajów kwitnie, na dodatek kosztem nie kogo innego, jak Ukrainy. Nord Stream to tylko element większej układanki. Prywatne koncerny patrzą na własny interes, ale też rząd Merkel nawet nie sugeruje im zmiany podejścia do Gazpromu. Przeciwnie, np. w rozmowach z Komisją Europejską sprzyja Rosjanom.

Unia porozmawia o niezależności gazowej. Ale czy coś zrobi?

W najnowszym projekcie wniosków na przyszłotygodniowy unijny szczyt znalazł się zapis o niezależności energetycznej UE, o jaki zabiegała Polska i kraje regionu, co wskazuje na to, że w kontekście Ukrainy ten postulat zyskuje coraz szersze poparcie w UE.

Kiedy do Europy popłynie więcej gazu? KE opóźnia decyzję

KE przedłużyła termin wydania decyzji ws. przyznania Gazpromowi pełnej przepustowości gazociągu Opal, lądowej odnogi Nord Streamu. Uzasadnia to potrzebą dalszych technicznych wyjaśnień. Komisarz zapowiedział też opóźnienie rozmów ws. South Streamu.

Słowacja na Ukrainę dostarczy gaz ziemny. Z Zachodu

Ukraiński minister energetyki Eduard Stawycki poinformował, że Ukraina podpisała umowę ze Słowacją w sprawie dostaw gazu z Europy Zachodniej. - Dokument został podpisany oraz odesłany na Słowację - cytują ministra ukraińskie media.