Niemcy

Niemcy

Merkel obstaje przy swoim ws. uchodźców

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w środę w Bundestagu w przeddzień szczytu UE za kontynuowaniem dotychczasowej polityki migracyjnej opartej na współpracy z Turcją, która ma poprawić ochronę granicy zewnętrznej Unii i ograniczyć liczbę uchodźców.

Kościół katolicki poparł Merkel ws. uchodźców

Biskupi katoliccy w Niemczech poparli stanowisko kanclerz Angeli Merkel przed szczytem UE ws. uchodźców - podkreśla agencja dpa, cytując kardynała Reinharda Marxa, który przestrzegł przed kwestionowaniem polityki niemieckiego rządu w tej dziedzinie.

"W Niemczech wrze, w polityce zagranicznej grozi izolacja"

Komentatorzy niemieckich gazet krytykują politykę migracyjną kanclerz Angeli Merkel, wytykając jej, że swoim uporem doprowadziła do izolacji kraju w Europie. Angela Merkel "poznała granicę swojej władzy" - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

Merkel chce no-fly zone. Tak jak Turcy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w wywiadzie dla dziennika "Stuttgarter Zeitung" za utworzeniem nad Syrią strefy powietrznej zakazanej dla samolotów wszystkich stron konfliktu. Takiej strefy domaga się od dawna Turcja.

Niemcy nie wierzą w nową zimną wojnę

Rząd Niemiec nie sądzi, by Rosja i Zachód weszły w fazę nowej zimnej wojny - powiedział w poniedziałek rzecznik kanclerz Angeli Merkel, Steffen Seibert. Dodał, że to sprawą Moskwy jest zapobieżenie takiemu pogorszeniu się relacji.

"Nauczka dla Niemców, że ich władza w Europie nie sięga tak daleko, jak wielu z nich myślało"

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze w poniedziałek, że władzom w Berlinie nie udało się przeforsować swojej strategii rozwiązania kryzysu migracyjnego, gdyż przeceniły najwidoczniej swoje wpływy w UE; stały się z przywódcy Europy petentem. "FAZ" pisze o "zapierającym dech w piersiach rozwoju wypadków" - "w ciągu sześciu miesięcy Niemcy z politycznego przywódcy Europy stały się tej Europy największym petentem".

Amerykanie zbojkotowali kolację u premiera Bawarii

Delegacja amerykańskich senatorów na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa zbojkotowała uroczystą kolację w rezydencji premiera Bawarii Horsta Seehofera na znak protestu przeciwko niedawnej jego wizycie w Moskwie - informuje w niedzielę "Der Spiegel".

Steinmeier rzecznikiem Miedwiediewa. "Chciał powiedzieć, że..."

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapewnił w sobotę, że między Zachodem a Rosją nie ma nowej zimnej wojny. Jego zdaniem premier Rosji Dmitrij Miedwiediew chciał w swoim wystąpieniu raczej ostrzec przed powrotem sytuacji sprzed upadku żelaznej kurtyny.

Wojna i pokój. Steinmeier, Miedwiediew i Valls przemówili na początek konferencji

Premier Francji Manuel Valls ostrzegł, że Unia Europejska może się rozpaść, premier Rosji Dmitrij Miedwiediew skrytykował sankcje stosowane wobec jego kraju, a Frank-Walter Steinmeier stwierdził, że na kontynent wróciły "demony, które wydawały się martwe". Szef niemieckiej dyplomacji otworzył w sobotę główne obrady 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Szydło i Merkel: będziemy rozmawiać o sprawach Polaków w Niemczech

- Przeanalizujemy, czy można poprawić sytuację dotyczącą nauki języka polskiego w Niemczech - zadeklarowała Angela Merkel na wspólnej konferencji prasowej z Beatą Szydło. - Bardzo cieszę się, że została podjęta propozycja omówienia spraw Polaków w Niemczech, bo to jest bardzo ważne dla naszych wzajemnych relacji - podkreślała szefowa polskiego rządu.

"Ktoś, kto siedział przede mną, przeleciał mi nad głową"

- Usłyszałem dźwięk hamulca awaryjnego i chwilę później poczułem uderzenie - powiedział Stefano Krenzer, pasażer jednego z pociągów, które zderzyły się we wtorek w Bawarii. W katastrofie zginęło co najmniej 10 osób, w tym obaj maszyniści i dwaj konduktorzy. Ponad 80 osób zostało rannych, jedna osoba jest nadal uważana za zaginioną.

Premier Bawarii wrócił z Moskwy i krytykuje Merkel: w Niemczech panuje bezprawie

Premier Bawarii Horst Seehofer zaostrzył krytykę polityki migracyjnej kanclerz Angeli Merkel. Szef bawarskiej CSU w wywiadzie, który ukaże się w środę w dzienniku "Passauer Neue Presse" zasugerował, że jeżeli liczba imigrantów nie zmniejszy się, to zapowiadana przez niego skarga na rząd do Trybunału Konstytucyjnego może zostać złożona już w pierwszej połowie marca.