Relacje Niemcy - Unia Europejska

Relacje Niemcy - Unia Europejska

Szefowa CDU odpowiada na projekty Macrona

W reakcji na propozycję francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, proponującego "renesans" idei europejskiej, przewodnicząca niemieckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer opowiedziała się za reformą UE, ale ostrzegła przed nadmierną centralizacją.

Ma być nowym początkiem. Merkel i Macron podpisali traktat o współpracy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali w Akwizgranie nowy traktat o współpracy między dwoma państwami. Zapowiada on pogłębienie kooperacji w polityce zagranicznej, obrony, bezpieczeństwa i rozwoju, a zarazem wzmocnienie zdolności Europy do samodzielnego działania.

Konkurowali o stanowisko Merkel, chcą połączyć siły

Wybrana na początku grudnia na nową szefową CDU Annegret Kramp-Karrenbauer oraz jej główny rywal w wewnątrzpartyjnym pojedynku Friedrich Merz zgodzili się na współpracę dla dobra partii - donoszą w poniedziałek niemieckie media. Kramp-Karrenbauer jest główną kandydatką do zastąpienia Merkel na stanowisku szefowej niemieckiego rządu.

Bardziej konserwatywna, o Polsce się nie wypowiadała. Kim jest następczyni Merkel?

Ze względu na swoje doświadczenia prywatne i zawodowe Annegret Kramp-Karrenbauer będzie szukać głównie współpracy z Francją. Niewykluczone, że będzie to odbywać się również kosztem Europy Środkowej - twierdzi ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich Anna Kwiatkowska-Drożdż. W opublikowanej w niedzielę analizie przybliża ona sylwetkę i poglądy następczyni Angeli Merkel na czele CDU.

Niemcy spierają się o Nord Stream 2. "Wycofanie się nie zatrzymałoby jego budowy"

Wycofanie się Niemiec z projektu gazociągu Nord Stream 2 nie powstrzymałoby jego budowy, ale zmniejszyłoby zdolność Niemiec do bronienia dalszego przesyłu części gazu również przez terytorium Ukrainy - stwierdził niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Po zajęciu przez Rosjan trzech ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej w Niemczech pojawiły się głosy, by ponownie przemyśleć budowę tego gazociągu.

"Rysy na stosunkach niemiecko-polskich nadal widoczne"

Piątkowe konsultacje rządów Niemiec i Polski ukazały liczne rysy na relacjach tych krajów i obnażyły pewne różnice poglądów, mimo podejmowanych przez obie strony wysiłków, by skupiać się na pozytywach - ocenia niemiecka prasa w sobotę.

Morawiecki: jest prawdopodobne, że Polska nie będzie częścią paktu w sprawie migracji

- Nasze reguły, nasze suwerenne zasady dotyczące ochrony granic i kontroli przepływu migracji są dla nas absolutnym priorytetem - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Dlatego - stwierdził szef polskiego rządu - "jest bardzo prawdopodobne", że nasz kraj "nie będzie częścią" oenzetowskiego paktu w sprawie migracji.

Morawiecki spotkał się z Merkel

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek rano, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej, z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W rozmowie miały pojawić się między innymi kwestie brexitu i migracji.

Paryż i Berlin "razem idą do przodu"

Przed rozmowami w Marsylii prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewnili o bliskiej współpracy między obu państwami. Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że UE musi wzmocnić współpracę w dziedzinie obronności.