Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Władze w Kijowie skrytykowały szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela za propozycję "poluzowania sankcji wobec Rosji". Kostiantyn Jelisiejew, główny doradca do spraw międzynarodowych prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, zarzucił ministrowi "brak odpowiedzialności".

Szef niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) Christian Lindner w debacie przedwyborczej w telewizji ARD w poniedziałek skrytykował rząd Niemiec za brak dialogu z Rosją, co uniemożliwia jego zdaniem prezydentowi Władimirowi Putinowi "wyjście ze ślepej uliczki".

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel oświadczył, że jego spotkanie z Gerhardem Schroederem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu dotyczyło sposobów na wypracowanie realnego zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. Do spotkania doszło w czerwcu. Wyjaśnień na temat jego przebiegu domagał się poseł współrządzącej CDU Juergen Hardt.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder jest kandydatem na stanowisko jednego z dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft - napisał niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Polityk SPD zajmuje też kierownicze stanowisko w spółce Nord Stream.

Niemcy spodziewają się, że Rosja będzie starała się wpłynąć na wynik wrześniowych wyborów parlamentarnych w tym kraju - poinformował we wtorek niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere, cytowany przez Agencję Reutera. Jak dodał, wykorzystane w tym celu może zostać ujawnienie danych wykradzionych przez hakerów w 2015 roku z izby niższej parlamentu. Berlin spodziewa się takich działań.

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz zarzucił Angeli Merkel w niedzielę podczas zjazdu SPD w Dortmundzie bierność wobec rządów Węgier i Polski, kwestionujących jego zdaniem tolerancję i otwartość. Podkreślił, że solidarność nie jest jednokierunkowa.

Szef dyplomacji Niemiec Sigmar Gabriel i kanclerz Austrii Christian Kern skrytykowali we wspólnym oświadczeniu uchwalone przez Senat USA nowe sankcje wobec Rosji przewidujące między innymi kary dla europejskich firm współpracujących z rosyjskim sektorem energetycznym. Z kolei szefowie dyplomacji Litwy i Szwecji zadeklarowali, że jest wspólne europejskie stanowisko odnośnie przedłużenia unijnych sankcji wobec Rosji.

Koordynator rządu Niemiec ds. dialogu z Rosją Gernot Erler oświadczył we wtorek, że zatrzymanie przez rosyjską policję ponad tysiąca pokojowych demonstrantów stanowi zagrożenie dla wolności słowa i prawa do zgromadzeń; wyraził nadzieję na rychłe zwolnienie aresztowanych.

Komentując falę protestów w Rosji, komentatorzy największych niemieckich gazet oceniają, że ich inicjator Aleksiej Nawalny stal się realnym zagrożeniem dla Kremla. Ich zdaniem, opozycjonista stanowi personalną i programową alternatywę dla prezydenta Władimira Putina.