Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel oświadczył w środę przed dwudniową podróżą na Ukrainę, że Niemcy nie zapomniały o konflikcie w Donbasie i będą nadal zabiegały o jego rozwiązanie. Niemcy należą do tak zwanej czwórki normandzkiej.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w środę, że na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem uzgodnili, że należy dołożyć starań, by naprawić relacje dwustronne, wyjść ze "spirali" złych stosunków. Prezydent Władimir Putin wyraził z kolei nadzieję, że wizyta Steinmeiera "wpłynie na rozwój stosunków między obydwoma państwami".

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przed spotkaniem z Władimirem Putinem powiedział, że "należy podjąć próbę dialogu i odbudowania utraconego zaufania". Stwierdzenie to padło w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant". Steinmeier podkreślił przy tym, że "nie można milczeć o różnicach zdań".

Frank-Walter Steinmeier złoży 25 października wizytę w Moskwie. Biuro prasowe prezydenta poinformowało w poniedziałek, że głównym powodem wizyty jest zwrot Kościołowi ewangelicko-luterańskiemu w Rosji katedry św. Piotra i Pawła.

Polityczna scena Republiki Federalnej Niemiec fragmentaryzuje się. Po raz pierwszy od wielu dekad może się okazać, że nie uda się stworzyć rządu - wyniki niemieckich wyborów parlamentarnych komentuje Jacek Stawiski, szef redakcji zagranicznej TVN24 BiS.