Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek podczas wizyty w Kijowie poparła przedłużenie sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję za jej rolę w konflikcie na wschodzie Ukrainy i za aneksję Krymu. Jak podkreśliła, na wschodniej Ukrainie "nie ma trwałego rozejmu, umierają żołnierze".

Przebywająca z wizytą w Gruzji kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w piątek, że nie sądzi, by planowany gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec uzależnił w przyszłości jej kraj od Rosji. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina oraz Stany Zjednoczone.

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkali się w sobotę wieczorem w podberlińskiej rezydencji niemieckiego rządu, pałacu Meseberg. Przed rozmową w cztery oczy zdradzili dziennikarzom, że będą chcieli omówić między innymi kwestie konfliktów w Syrii i na Ukrainie i budowy Nord Stream 2. Szczegółów rozmowy, która trwała trzy godziny, nie podano.

W kwestii gazociągu Nord Stream 2 Zieloni przestrzegają kanclerz Niemiec Angelę Merkel przed daleko idącymi ustępstwami wobec prezydenta Rosji Władimira Putina - zwraca uwagę ukazująca się online gazeta "Hasepost". Powołuje się na wypowiedzi współprzewodniczącego Europejskiej Partii Zielonych. Rozmowa przywódców Niemiec i Rosji zaplanowana jest na sobotę.

Liczę na kontrowersyjne dyskusje w czasie szczytu - powiedziała w środę przed rozpoczęciem obrad NATO w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel. Odniosła się też do słów Donalda Trumpa, który skrytykował Niemcy za niskie wydatki na obronność i uznał, że są one "zakładnikiem Rosji" przez uzależnienie od płynącego ze wschodu gazu.

Niemcy mogłyby podnieść wydatki obronne natychmiast. Zamiast tego płacą miliardy dolarów Rosji, a my je musimy chronić - powiedział w środę, tuż przed rozpoczęciem szczytu NATO, prezydent USA Donald Trump. Ocenił, że Polska nie przyjęłaby rosyjskiego gazu, bo nie chce być "zakładnikiem Rosji", a Niemcy nim są.

11 czerwca w Berlinie odbędzie się spotkanie szefów dyplomacji Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie - potwierdził rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Grigorij Karasin. Wcześniej tę datę podawało MSZ Niemiec.

Spółka Nord Stream 2 rozpoczęła we wtorek w Niemczech prace nad budową drugiego dwunitkowego gazociągu z Rosji po dnie Bałtyku równoległego do istniejącego już gazociągu Nord Stream. Budowie gazociągu sprzeciwia się Polska, Ukraina i kraje bałtyckie.

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel przeprowadzą w piątek 18 maja rozmowy w Soczi, na południu Rosji - poinformował w poniedziałek doradca Putina Jurij Uszakow. Według agencji TASS, wizytę Merkel w Soczi potwierdzono też w Berlinie.

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o zaostrzeniu sytuacji wokół Syrii - podał we wtorkowe popołudnie Kreml. Wcześniej kanclerz Niemiec oświadczyła, że zamierza w "przewidywalnej przyszłości" także spotkać się z rosyjskim przywódcą. Równocześnie zaznaczyła, że Moskwa jest współodpowiedzialna za atak chemiczny w Syrii z 7 kwietnia, którego ofiarami stali się cywile.

Wielka Brytania musi pokazać dowody na to, że to Rosja ponosi odpowiedzialność za przeprowadzoną w Anglii próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala - oświadczył pełnomocnik rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler.