Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Merkel nie wierzy w rezolucję ONZ, mimo to chce próbować

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła w Bundestagu, że zgodna reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ na użycie gazu bojowego przez reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada jest "mało prawdopodobna", lecz trzeba wykorzystać nawet minimalną szansę.

Nielegałowie, naukowcy i sztuczny kamień. Szpiegowskie wojny Rosji

Po zatrzymaniu przez służby rosyjskie dyplomaty USA, któremu Rosja zarzuca pracę dla CIA, spodziewane jest pogorszenie relacji między oboma krajami. Głośne skandale szpiegowskie wskazują, że w ostatnich latach zaostrza się rywalizacja rosyjskich służb i ich przeciwników.

Zrugany przez Putina, uciekł do Niemiec. Twierdzi, że otruto go rtęcią

Wiceprezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego twierdzi, że został otruty rtęcią. Ahmed Bilałow odpowiedzialny za przygotowanie swego kraju do Igrzysk Olimpijskich w Soczi w lutym 2014 r. od miesiąca ukrywa się w Niemczech, dokąd zbiegł po tym, jak został oskarżony o malwersacje finansowe, publicznie zrugany przez prezydenta Władimira Putina i w konsekwencji - zwolniony ze stanowiska.

Kryzys i łupki straszą Gazprom. Plan Putina: szaleństwo czy cynizm?

Czarne chmury zbierają się nad Gazpromem. Koncern traci finansowo, stracić też może nie tylko poszczególnych klientów, ale nawet całe regionalne rynki. Przyczyną jest kryzys w Europie i spadek popytu na gaz oraz liberalizacja energetycznego rynku unijnego. Dobić giganta mogą łupki – choć tu akurat wiele zależy od decyzji administracji Baracka Obamy. Tymczasem, jakby nie dostrzegając problemów, Władimir Putin pcha Gazprom ku nowym wielomiliardowym inwestycjom. Co więcej, inwestycjom nieopłacalnym ekonomicznie.

"Gazela" połączyła Czechy z Rosją. Przez Nord Stream

Otwierając w poniedziałek gazociąg Gazela o długości 166 km, który połączył rosyjski Nord Stream z siecią czeską, premier Petr Neczas powiedział, że dzięki wspomnianej inwestycji Czesi wkraczają w nowy etap bezpieczeństwa energetycznego.

UE chce prześwietlić rosyjskie ropociągi

Komisja Europejska poprosiła Transnieft, państwowy koncern zarządzający wszystkimi rurociągami naftowymi w Rosji, o udostępnienie jej jego planów inwestycyjnych. Transnieft jeszcze nie odpowiedział na prośbę KE, argumentując, że musi ją skonsultować z MSZ.