Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Berlin jest "zawiedziony" niezrealizowaniem obietnic przez Moskwę

- Warunkiem postępu w procesie deeskalacji na Ukrainie jest powstanie grupy kontaktowej (...). Skłonienie Rosji i Ukrainy do bezpośrednich rozmów, z udziałem UE i USA - stwierdził Frank-Walter Steinmeier. Szef niemieckiej dyplomacji zaapelował jednocześnie do Rosji o "powściągliwość w komentowaniu czy też wspieraniu" niepokojów na wschodniej Ukrainie.

"Gazprom będzie honorował umowy gazowe z Niemcami"

Mimo że Berlin nawołuje do wprowadzenie surowszych sankcji wobec Rosji, Gazprom będzie honorował umowy gazowe z Niemcami - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Handelsblatt" wiceprezes koncernu Aleksander Miedwiediew. Wywiad ukaże się w poniedziałek.

Merkel grozi Rosji kolejnymi sankcjami. "Musimy bronić prawa"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel na zjeździe swojej partii CDU w Berlinie uznała za sukces wypracowanie przez UE jednolitego stanowiska wobec kryzysu na Ukrainie pomimo zróżnicowanego podejścia poszczególnych krajów członkowskich do Rosji. Merkel nie wykluczyła nałożenia kolejnych sankcji, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę.

Rosyjskie MSZ wzywa ambasadora Niemiec. "Pseudohistoryczne analogie ministra"

Niemiecki ambasador został wezwany do rosyjskiego MSZ w celu złożenia wyjaśnień w związku z wypowiedzią Wolfganga Schaeuble, w której minister finansów Niemiec miał porównać działania Rosji na Krymie do aneksji Kraju Sudeckiego przez Adolfa Hitlera w 1938 r. Niemieckie MSZ wyjaśniło natomiast, że rozmowa ambasadora była już umówiona wcześniej.

Tusk: Stosunki niemiecko-rosyjskie nie mogą być ważniejsze od interesu UE

Premier Donald Tusk uznał w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Die Zeit" za realną możliwość rosyjskiej inwazji na wschodnią i południową Ukrainę. Ostrzegł też przed przedkładaniem celów gospodarczych poszczególnych krajów UE nad wspólną politykę. - To dotyczy głównie Niemiec - powiedział i dodał: - Europa jest bezpieczniejsza, gdy Niemcy bardziej koncentrują się na interesach Wspólnoty niż na stosunkach dwustronnych.

Berlin zasłania się układem NATO-Rosja. Moskwa łamie go od dawna

Niemcy sprzeciwiają się rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich stałych baz NATO. Zdaniem Berlina "stoi to w sprzeczności z porozumieniami zawartymi między NATO a Rosją". Mowa o dokumencie z 1997 r., którego zapisy szef niemieckiego MSZ i kanclerz Angela Merkel interpretują tak jak Kreml. Na dodatek zapisane tam reguły Rosja złamała już nie raz.

Berlin, Paryż i Warszawa chcą konferencji ws. Ukrainy. "Docenilibyśmy udział Rosji"

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji - Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius - zaapelowali o zwołanie międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy i wezwali Rosję, by wzięła w niej udział. Ministrowie zapowiedzieli też w Weimarze, że na spotkaniu rady NATO we wtorek będą zabiegać o rewizję przez sojusz stosunków z Rosją.

Niemcy: Putin "częściowo wycofuje" wojsko znad granicy

Władimir Putin wydał rozkaz wycofania części żołnierzy zgromadzonych na granicy z Ukrainą - powiedział rzecznik Angeli Merkel, która rozmawiała telefonicznie z prezydentem Rosji. Wcześniej doniesienia o wycofaniu się Rosjan szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier nazwał "małym sygnałem wskazującym na zmniejszenie napięcia". Według rosyjskich mediów wycofywany jest batalion piechoty, czyli mniej niż tysiąc żołnierzy.

Niemcy nie wyślą dodatkowych sił na wschodnie rubieże NATO

Ministerstwo obrony Niemiec oświadczyło w poniedziałek, że nie wyśle dodatkowych oddziałów na wschodnie rubieże NATO. Minister Ursula von der Leyen sugerowała wcześniej, że Sojusz powinien wzmocnić obecność, by okazać państwom bałtyckim i Polakom solidarność.