Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Czy Rosja rozpoczęła ograniczanie dostaw gazu do Polski? Ukraina uważa, że Moskwa chce w ten sposób zakłócić przepływ paliwa rewersem na jej terytorium. Angela Merkel oświadczyła, że UE powinna ogłosić nowe sankcje gospodarcze na Rosję. KE zawiesiła wsparcie dla producentów owoców i warzyw, dotkniętych skutkami rosyjskiego embarga.

Większość Niemców jest przeciwnych zarówno wzmocnieniu wojskowej obecności NATO w Europie Środkowej i Wschodniej, jak i przyjęciu Ukrainy do Sojuszu. Przygniatająca większość czuje się jednak zagrożona przez Rosję - podała telewizja ARD.

- To prawda, że Rosja złamała ten akt założycielski - przyznała minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen, mówiąc o umowie o współpracy NATO - Rosja z 1997 roku. Zaraz dodała jednak, że nie oznacza to, że NATO ma jej nie przestrzegać.

W niemieckiej prasie pojawiły się we wtorek mieszane komentarze na temat wystąpienia prezydenta Niemiec Joachima Gaucka na Westerplatte z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" określa uroczystości w Polsce "jasną godziną Europy". Z kolei "Sueddeutsche Zeitung" pisze o Gaucku jako o "nierozważnym prezydencie".

Zdaniem Angeli Merkel po spotkaniu szefa ukraińskiego państwa Petra Poroszenki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie należy się spodziewać przełomu. NATO oferuje Ukrainie współpracę, lecz członkostwo w Sojuszu nie jest przedmiotem rozmów - dodała.

Angela Merkel przebywająca z wizytą w Kijowie powiedziała, że pokój na Ukrainie będzie możliwy tylko, gdy zgodzą się na to obie strony konfliktu. Nie zostanie jednak osiągnięty, dopóki "granica rosyjsko-ukraińska nie będzie lepiej kontrolowana". Kanclerz Niemiec dodała, że nowe sankcje wobec Rosji mogą się pojawić, choć w tej chwili "nie są najważniejszym przedmiotem" rozmów w Unii Europejskiej. Petro Poroszenko ogłosił tymczasem, że Niemcy przeznaczą 500 mln euro na odbudowę wschodniej Ukrainy po zakończeniu konfliktu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel to może być ostatni polityk, który jest twardy wobec Rosji, po niej już takiego nie będzie - mówił Jan Maria Rokita, komentator TVN24 Biznes i Świat. - Angela Merkel z polskiego punktu widzenia jest cudem w niemieckiej polityce, bo tak propolskiego polityka, a jednocześnie tak ostrego dla Kremla Niemcy nie miały od czasów II wojny światowej - twierdzi Rokita.

Fiasko ostatniego spotkania ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy było do przewidzenia. Kijów chce siłą zdusić rebelię, więc odrzuca rozejm. Moskwa nie zamierza rezygnować z militarnego wspierania separatystów. Dopóki to się nie zmieni, dyplomacja nie ma znaczenia. Nieobecność Polski w tych rokowaniach nie jest więc żadną stratą.

Gospodarka strefy euro rośnie wolniej niż pierwotnie oczekiwano - podał Bundesbank. Bank centralny Niemiec twierdzi, że należy zmienić wcześniejsze prognozy, bo konflikt na Ukrainie wpływa na działalność biznesową w wielu krajach UE.