Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Niemiecki sąd zarządził autopsję zwłok zmarłego w sobotę posła, który był znany ze zdecydowanej krytyki Władimira Putina i popierał ostre sankcje wobec Rosji. Andreas Schockenhoff zmarł niespodziewanie w wieku 57 lat. Prokuratura chce ustalić dokładną przyczynę śmierci, aby "rozwiać wszelkie wątpliwości".

Angela Merkel zarzuciła Rosji, że anektując Krym i uczestnicząc w walkach na wschodniej Ukrainie, kwestionuje ład pokojowy w Europie i łamie prawo międzynarodowe. Kanclerz Niemiec uznała, że dalsze sankcje ekonomiczne są nieodzowne.

Rosyjski minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew podczas wizyty w stolicy Badenii-Wirtembergii, Stuttgarcie, we wtorek wzywał niemieckich przedsiębiorców - pomimo sankcji - do inwestowania na rynku rosyjskim, obiecując korzystne warunki dla biznesu.

Pomiędzy kanclerz Niemiec Angelą Merkel a szefem MSZ Frankiem-Walterem Steinmeierem pojawiły się różnice zdań w podejściu do Rosji i prezydenta Władimira Putina - pisze tygodnik "Der Spiegel". Steinmeier zaprzecza tym twierdzeniom.

Prezesi dwóch gigantów Gazpromu i BASF-u spotkali się w Niemczech, aby pomimo obowiązujących sankcji dobić interesu i wymienić się aktywami. Umowa ma być zawarta do końca tego roku.

25 lat po upadku muru berlińskiego znów zamiast dialogu pojawiło się milczenie, (...) konfrontacja, a nie współpraca - stwierdził we wtorek po moskiewskich rozmowach z Siergiejem Ławrowem szef niemieckiej dyplomacji, Frank-Walter Steinmeier. Z kolei rosyjski minister uznał, że Kijów powinien się porozumieć z "władzami" w Doniecku i Ługańsku i zacząć "organizować więzi ekonomiczne i polityczne" między stronami konfliktu.