Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Putin, Merkel i Poroszenko na linii. Te same deklaracje

Przywódcy Rosji, Niemiec i Ukrainy omówili w rozmowie telefonicznej ustalenia z Mińska w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy, głównie kwestie rozejmu, wycofania broni ciężkiej, a także sytuację w pobliżu miasta Debalcewe - podał w nocy z poniedziałku na wtorek Kreml.

Zachód dzwonił na Wschód. Putin i Ławrow odbierali

Obama z Poroszenką, Merkel i Hollande z Putinem, Kerry z Ławrowem. Telefony w sobotni wieczór i noc nie zamilkły nawet na chwilę. Zachodni przywódcy dzwonili głównie na Kreml, by upewnić się, że rozmowy w Mińsku coś dały i o północy z soboty na niedzielę rozejm na Ukrainie rzeczywiście wejdzie w życie.

Merkel i Hollande ostrożnie optymistyczni. Jest "iskierka nadziei", "liczyliśmy na więcej"

Angela Merkel podsumowała rozmowy w Mińsku stwierdzeniem, że jest "iskierka nadziei" na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Zastrzegła jednak, że "nie ma złudzeń", że potrzeba jeszcze bardzo dużo pracy. Podobnie wyraża się Francois Hollande, który zaznaczył, że "jeszcze nie wszystko zostało uzgodnione". Szef niemieckiego MSZ mówił natomiast, że "nie wszyscy będą zadowoleni".

Merkel: rozmowy w Mińsku to przebłysk nadziei, nie więcej

- Prezydenci nie jadą do Mińska bez powodu - oświadczyło rosyjskie źródło dyplomatyczne, cytowane przez Reutera, na temat planowanego na środę przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji ws. Ukrainy. Kreml potwierdził udział w szczycie prezydenta Rosji Władimira Putina, który razem z prezydentami Francji i Ukrainy - Francoisem Hollande'em i Petrem Poroszenką - oraz kanclerz Niemiec ma podjąć kolejną próbę uregulowania trwającego od kwietnia 2014 roku konfliktu zbrojnego na Ukrainie i doprowadzić do podpisania planu pokojowego. Merkel określiła spotkanie "przebłyskiem nadziei".

Seria telefonów ws. Ukrainy. Obama ostrzega Putina i wspiera Poroszenkę

W przeddzień mińskiego szczytu w sprawie rozwiązania konfliktu ukraińskiego prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej ostrzegł rosyjskiego przywódcę Władimira Putina przed "rosnącymi kosztami dla Rosji", jeśli kraj ten będzie kontynuował agresywne działania na Ukrainie - poinformował Biały Dom. Obama rozmawiał wcześniej także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Do szefów dyplomacji Rosji i Ukrainy z apelem o gotowość do kompromisu zatelefonował z kolei minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Najpierw Kijów, potem Moskwa. Będą ustępstwa wobec Rosji?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande w piątek polecą do Moskwy. Mają tam przedstawić własne propozycje uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W czwartek zapoznali z nimi w Kijowie prezydenta Petra Poroszenkę. Nie ujawniono, co Merkel i Hollande zaproponują Rosji.

"W Berlinie wczoraj było Borodino"

Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin ocenił, że jego środowe spotkanie w Berlinie z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Rosji było jak słynna bitwa pod Borodino z 1812 roku, w której nie było ani zwycięzców, ani pokonanych.

Putin na szczycie G7? Merkel: nie ma szans

"Nie ma szans" by prezydent Rosji Władimir Putin został zaproszony na następny szczyt grupy G7 - oceniła w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Gorbaczow: Niemcy chcą brać udział w "nowym podziale Europy"

Ostatni radziecki przywódca Michaił Gorbaczow ostrzegł na łamach tygodnika "Der Spiegel" w związku z kryzysem na Ukrainie przed wybuchem wielkiej wojny w Europie. Gorbaczo skrytykował też Niemcy za rzekome plany udziału w "nowym podziale Europy".

Merkel potwierdza twarde stanowisko ws. sankcji wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek, że warunkiem zniesienia sankcji wobec Rosji jest zrealizowanie przez Kreml całego porozumienia z Mińska. Jej zdaniem nadal nie wiadomo, czy dojdzie do szczytu ws. Ukrainy w stolicy Kazachstanu Astanie.

Jaceniuk: za atakami hakerów w Niemczech stoją rosyjskie służby

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk obarczył odpowiedzialnością za atak hakerów na witryny internetowe rządu i parlamentu niemieckiego służby specjalne Rosji. - Rekomenduję, by rosyjskie służby przestały tracić pieniądze podatników na organizowanie cyberataków na Bundestag i biuro kanclerz Angeli Merkel - oświadczył szef ukraińskiego rządu niemieckiej telewizji ZDF.