Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande w piątek polecą do Moskwy. Mają tam przedstawić własne propozycje uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W czwartek zapoznali z nimi w Kijowie prezydenta Petra Poroszenkę. Nie ujawniono, co Merkel i Hollande zaproponują Rosji.

Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin ocenił, że jego środowe spotkanie w Berlinie z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Rosji było jak słynna bitwa pod Borodino z 1812 roku, w której nie było ani zwycięzców, ani pokonanych.

"Nie ma szans" by prezydent Rosji Władimir Putin został zaproszony na następny szczyt grupy G7 - oceniła w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Ostatni radziecki przywódca Michaił Gorbaczow ostrzegł na łamach tygodnika "Der Spiegel" w związku z kryzysem na Ukrainie przed wybuchem wielkiej wojny w Europie. Gorbaczo skrytykował też Niemcy za rzekome plany udziału w "nowym podziale Europy".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek, że warunkiem zniesienia sankcji wobec Rosji jest zrealizowanie przez Kreml całego porozumienia z Mińska. Jej zdaniem nadal nie wiadomo, czy dojdzie do szczytu ws. Ukrainy w stolicy Kazachstanu Astanie.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk obarczył odpowiedzialnością za atak hakerów na witryny internetowe rządu i parlamentu niemieckiego służby specjalne Rosji. - Rekomenduję, by rosyjskie służby przestały tracić pieniądze podatników na organizowanie cyberataków na Bundestag i biuro kanclerz Angeli Merkel - oświadczył szef ukraińskiego rządu niemieckiej telewizji ZDF.

Rzeczniczka Angeli Merkel stwierdziła w poniedziałek, że "nie ma powodu, by zmieniać politykę Unii Europejskiej wobec Rosji" i sankcje - na tym poziomie, na jakim są - pozostaną co najmniej do marca, bo wtedy będą poddane nowemu głosowaniu w Brukseli. Odniosła się tym samym do słów szefa MSZ Francka-Waltera Steinmeiera, który stwierdził w ub. tygodniu, że sankcje wobec Kremla czas złagodzić.

Szef niemieckiej dyplomacji ma własne zdanie na temat relacji z Rosją i - jak już przyzwyczaił opinię publiczną - znowu stanął w zupełnej opozycji do kanclerz Angeli Merkel. W wywiadzie dla dziennika "Der Spiegel" stwierdził, że Unia Europejska "przesadza" z sankcjami wobec Moskwy. - Kryzys, jaki wywołały, może doprowadzić do zmian w krajobrazie politycznym w Rosji - stwierdził.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w czwartek, że sankcje przeciwko Rosji w związku z Ukrainą będą utrzymane tak długo, jak długo Moskwa nie będzie przestrzegała wartości europejskich.

Niemieccy śledczy wyjaśnili okoliczności niespodziewanej śmierci polityka Andreasa Schockenhoffa. Autopsję zarządzono w związku z jego działalnością polityczną i nieprzejednaną krytyką Władimira Putina. Lekarze ustalili, że zmarł z przyczyn naturalnych. Podczas pobytu w saunie doznał zawału.

Niemiecki sąd zarządził autopsję zwłok zmarłego w sobotę posła, który był znany ze zdecydowanej krytyki Władimira Putina i popierał ostre sankcje wobec Rosji. Andreas Schockenhoff zmarł niespodziewanie w wieku 57 lat. Prokuratura chce ustalić dokładną przyczynę śmierci, aby "rozwiać wszelkie wątpliwości".